72. výročí konce 2. světové války

 

72. výročí osvobození a ukončení 2. světové války si Česká republika připomene několika desítkami vzpomínkových a pietních akcí. Ministerstvo obrany ČR se podílí na většině z nich.

*Kopie 2: ÚVODEM - Osvobození 2016

Jednou ze dvou nejvýznamnějších akcí, jejichž pořadatelem je Ministerstvo obrany, bude, jak se již stalo tradicí, Slavnostní koncert Ústřední hudby Armády České republiky ke Dni vítězství, který se uskuteční v úterý 2. května 2017 v 18.00 hodin v pražském Obecním domě.

V Den vítězství 8. května 2017 v 10.00 hodin se v areálu Národního památníku na Vítkově uskuteční slavnostní pietní akt připomínající ukončení bojů 2. světové války v Evropě. Jeho součástí bude defilé historických praporů, pietní položení věnců a slavnostní pochod jednotek. Po skončení piety udělí ministr obrany nejvyšší resortní vyznamenání.Osvobození Československa - Interaktivní mapa bojů

  • čs. povstání
  • americká armáda
  • německá armáda
  • sovětská armáda
  • časová animace (důležité momenty společného postupu vojsk při osvobození Československa)

Zpravodajství 72. výročí ukončení 2. světové války:

 

10.5.2017 •Slavnostní nástup u příležitosti 72. výročí ukončení 2. světové války se uskutečnil také v areálu Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové.

Slavnostní nástup ke Dni vítězství

10.5.2017 •Na Chodovském hřbitově v Praze 11 se v úterý uskutečnil pietní akt k uctění památky padlých účastníků Pražského povstání z Chodova a jeho okolí a rudoarmějců, kteří na území hlavního města Prahy zemřeli během květnového povstání roku 1945.

Na pražském Opatově si lidé připomněli oběti Pražského povstání 1945

9.5.2017 •V sobotu 6. května se náměstek ministra obrany Daniel Koštoval a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář zúčastnili v Plzni tradičního vzpomínkového aktu u památníku generála Pattona. Nechyběly ani ukázky současné techniky.

Josef Bečvář zavítal na pietní akt do Plzně

9.5.2017 •V pátek dopoledne se v Kasárnách Šumavská uskutečnil slavnostní nástup příslušníků Univerzity obrany konaný u příležitosti 72. výročí ukončení druhé světové války na evropském kontinentu a u příležitosti Dne vítězství.

Rektor generál Přikryl: Budováním moderní Univerzity obrany podporujeme efektivní a profesionální AČR

9.5.2017 •Plzeňské oslavy 72. výročí osvobození doprovodila vzpomínka na podpraporčíka in memoriam Nikolaje Martynova. Vojáka, který před deseti lety nešťastnou náhodou zahynul v Afghánistánu.

Oslavy 72. výročí osvobození v Plzni

9.5.2017 •Několik desítek lidí si v sobotu 6. května přišlo k památníku Na Dubovci ve Strakonicích připomenout 72 let od skončení druhé světové války.

Slavnostního shromáždění u památníku Na Dubovci ve Strakonicích se zúčastnily desítky lidí.

8.5.2017 •Prezident republiky Miloš Zeman dnes jmenoval u příležitosti Dne vítězství na Pražském hradě nové generály Armády České republiky. Ceremoniálu byla přítomna řada významných hostů. Resort obrany zastupoval ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a řada dalších.

Jmenování generálů

8.5.2017 •V pondělí odpoledne se náměstek ministra obrany pro řízení sekce ekonomické a majetkové Pavel Beran a zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálporučík František Malenínský zúčastnili pietní vzpomínky u Pomníku II. odboje v Praze na Klárově.

Den Vítězství završil pietní akt u Pomníku II. odboje

8.5.2017 •V areálu Národního památníku v Praze na Vítkově se dnes za přítomnosti nejvyšších představitelů resortu obrany a Armády České republiky uskutečnil pietní akt k 72. výročí ukončení 2. světové války. Součástí bylo i udělení vyznamenání válečným veteránům a vybraným osobnostem resortu obrany.

Česká republika si připomíná 72 let od konce 2. světové války

7.5.2017 •Na pražských Olšanských hřbitovech se v neděli 7. května konaly pietní akty věnované památce vojáků, kteří ve světových válkách položili své životy.

Uctění památky padlých vojáků na Olšanských hřbitovech

6.5.2017 •V sobotu 6. května se na hřbitově v Ďáblicích v Praze 8 uskutečnila pietní vzpomínka k uctění památky obětí války z řad spojeneckých armád a k 72. výročí ukončení 2. světové války.

Vzpomínka na oběti spojeneckých armád

5.5.2017 •V pátek 5. května se uskutečnil v prostorách nástupiště kasáren Dědice slavnostní nástup příslušníků Velitelství výcviku – Vojenské akademie.

Oslavy 72. výročí konce 2. světové války ve Vyškově vyvrcholily slavnostním nástupem

Zobrazena stránka 1 z 2
1 2>