Ministerstvo obrany » Informační servis » Den veteránů

Den válečných veteránů připomíná konec 1. sv. války i vlastence

Historie Dne válečných veteránů se váže k ukončení 1. první světové války (11. listopadu 1918). Toto datum se stalo, na paměť obětem nejstrašnější války, jakou lidstvo do té doby poznalo, v demokratických zemích Evropy, v USA a Kanadě „Dnem válečných veteránů“.

Den válečných veteránů připomíná konec 1. sv. války i vlastence

V novodobé historii České republiky bylo datum 11. listopadu jako Den válečných veteránů poprvé vzpomenuto v roce 2001.

Tento den je příležitostí veřejně si připomenout vlastence, kteří ve válečných apokalypsách, ohraničených léty 1914 – 1918 a 1939 – 1945, nezištně a bez váhání nasazovali životy za svobodu své vlasti a za obnovení státní suverenity.

Neodmyslitelným symbolem Dne válečných veteránů je květ vlčího máku.


Zpravodajství:

14.11.2017 •Vedoucí národního zastoupení AČR při operačním Velitelství společných sil NATO v Brunssumu podplukovník Petr Voborný, příslušník národního zastoupení major Zbyněk Jakubíček a česká zástupkyně Centra pro koordinaci dopravy v Evropě se sídlem v Eindhovenu kapitánka Alena Plodíková navštívili dne 10. listopadu při příležitosti Dne válečných veteránů městský hřbitov v Eindhovenu. Důvodem bylo uctění památky zesnulých československých letců, kteří za 2. světové války zahynuli na území Nizozemského království.

Den válečných veteránů oslavili čeští vojáci v Brunssumu

12.11.2017 •V neděli 12. listopadu se náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský a zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Štefan Muránský zúčastnili na vojenském pohřebišti Britského společenství národů na Olšanských hřbitovech v Praze vzpomínkového ceremoniálu.

Britský Remembrance Day na pražských Olšanských hřbitovech

11.11.2017 •Součástí slavnostního setkání na Vítkově u příležitosti Dne válečných veteránů byl rovněž křest knihy „Ten druhý život“. Ne náhodou vyšla tato publikace právě 11. listopadu. Jedná se totiž o dílo přinášející fotografie z válečných zón, autentické příběhy českých vojáků a nejdůležitější informace o historii a současnosti české i československé armády.

Ministr obrany pokřtil knihu Ten druhý život

11.11.2017 •V sobotu 11. listopadu se na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově uskutečnil slavnostní nástup u příležitosti Dne válečných veteránů. Této dnes již tradiční akce, která se v České republice koná od roku 2001, se zúčastnili ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, zástupci diplomatického sboru, významní představitelé státní správy a samosprávy, Československé obce legionářské, zástupci dalších veteránských organizací a další čestní hosté.

Seznam oceněných ke Dni válečných veteránů

11.11.2017 •V sobotu 11. listopadu se náměstkyně ministra obrany pro řízení sekce právní Alena Netolická a ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák na vojenském hřbitově v Praze 8, Ďáblicích zúčastnili tradiční vzpomínkové slavnosti Příměří 1918.

Vzpomínkový akt Příměří 1918 na Ďáblickém hřbitově

10.11.2017 •Na pozvání náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Josefa Bečváře přijel ve čtvrtek 9. listopadu na dvoudenní pracovní návštěvu do Prahy náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Slovenské republiky generál Milan Maxim.

Generál Bečvář spolu s generálem Maximem jednali o spolupráci při oslavách stého výročí vzniku samostatného československého státu

10.11.2017 • Akce ke Dni válečných veteránů se v pátek 10. listopadu konaly na řadě míst. Jedním z nich bylo i náměstí Míru na Praze 2, kde nejen přehlídku vojenské techniky Armády ČR pořádala tamní městská část.

Armáda České republiky se v předvečer Dne veteránů představila na pražském náměstí Míru

10.11.2017 •Desítky vojáků a civilistů se v pátek 10. listopadu zúčastnily u památníku Na Dubovci ve Strakonicích pietního aktu, který u příležitosti nadcházejícího Dne válečných veteránů uspořádal 25. protiletadlový raketový pluk.

Památku válečných veteránů uctili ve Strakonicích modlitbou i básní

10.11.2017 •Přesně 15 minut po osmé hodině ranní začal v pátek 10. listopadu slavnostní nástup Univerzity obrany konaný u příležitosti Dne válečných veteránů. Důvodem k výjimečnému posunutí obvyklého začátku nástupu v celou hodinu byla přítomnost zástupců mladé generace – žáků a studentů brněnských základních škol a středních škol z Brna a Veselí nad Moravou.

Univerzita obrany si připomněla Den válečných veteránů

10.11.2017 •Oslavy Dne válečných veteránů odstartovaly v pátek 10. listopadu slavnostním nástupem příslušníků Velitelství výcviku – Vojenské akademie, včetně frekventantů kurzů a Praporu zabezpečení Vyškov v areálu kasáren Dědice. Aktu se účastnil i místostarosta Vyškova Břetislav Usnul a další hosté z řad posádkových subjektů, České a Slovenské obce dělostřelecké a Klubu vojenských důchodců.

Den válečních veteránů ve Vyškově odstartoval slavnostní nástup

10.11.2017 •U příležitosti Dne válečných veteránů si v pátek 10. listopadu připomněli příbuzní a pozůstalí u památníku v areálu ministerstva obrany na Valech památku sto dvou důstojníků – absolventů Vysoké školy válečné, kteří byli popraveni nacisty v letech 1939–1945. Za resort obrany se vzpomínky zúčastnil ředitel odboru pro válečné veterány plukovník Eduard Stehlík.

Před ministerstvem obrany se vzpomínalo na popravené důstojníky

Zobrazena stránka 1 z 2
1 2>