Základní myšlenkou výstavy je přiblížit návštěvníkům činnost novodobých válečných veteránů a poslání Armády ČR v zahraničních operacích. V tomto případě se fotografové zaměřili zejména na prostředí, zvyky a obyvatele konkrétní země, ve které čeští vojáci po dobu svého působení žijí, ale také například na vzácné chvíle odpočinku, které tráví ve specifickém světě vojenských základen. Výstava bude omezena na mise v Kosovu, Afghánistánu, Iráku a Mali, neboť jde o nejaktuálnější zahraniční zapojení Armády ČR.

TEN DRUHÝ ŽIVOT – výstava fotografií z vojenských misí

Jednoduchým mottem výstavy by mohla být otázka, proč se Česká republika a její armáda účastní zahraničních misí?

Záměrem je, aby vystavené fotografie nabídly jiný, méně oficiální pohled na zahraniční nasazení Armády ČR a ukázaly takové stránky života v operaci, jako je komunikace a pomoc místním obyvatelům a nezpochybnitelný vliv práce českých vojáků na každodenní život v zemi.

Výstava bude ukončena slavnostní dražbou vybraných fotografií, jejíž výtěžek bude určen na podporu činnosti Komunitního centra pro válečné veterány a jejich rodinné příslušníky pod patronací Vojenské nemocnice v Brně.

„V oblasti péče o válečné veterány jsme se v letošním roce zaměřili především na potřeby novodobých veteránů, tedy těch, kteří v minulých letech prošli zahraničními misemi. V Brně otevíráme komunitní centrum, kde pro ně budeme připravovat vzdělávací kurzy, sportovní aktivity a další společenský program. Brno je v tomto ohledu unikátní, protože zde vzniká úplně první podobné zařízení pro vojáky v České republice,“ říká ministr obrany Martin Stropnický.

 


Zpravodajství:

30.5.2016 •V Brně na Špilberku je ode dneška k vidění putovní výstava s názvem Ten druhý život. Fotografie, které se do 29. září představí postupně v sedmi městech ČR, nabízí netradiční pohled na prostředí zahraničních misí české armády. Výstavu dnes pro veřejnost slavnostně otevřeli ministr obrany Martin Stropnický, pod jehož záštitou se koná, a první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jiří Baloun.

Druhý život vojáků v misích zachycuje nová výstava, prohlédl si ji i ministr obrany

 

abc