Ministerstvo obrany » Multimédia a knihovna » Filmotéka

Filmotéka

Vojenská tematika má ve filmové a dokumentární tvorbě své pevné místo. O Armádě České republiky vzniklo prvních osm profilových dokumentů v roce 2004, které odvysílala Česká televize. Byly určeny k propagaci armády a pro získání zájemců o vojenské povolání. Postupně bylo vyhotoveno více než dvacet filmových dokumentů. Kromě televizních diváků je mohli zhlédnout i účastníci různých armádních propagačních aktivit.

Publikované DVD filmy pro filmotéku postupně upravuje František Bobisud, TO MO. Formát filmů je převáděn na formát web streaming programem Canopus ProCoder 3.

Od října 2010 jsou filmy z DVD nebo VHS převáděny do formátu flv (Flash Video) programem Adobe Media Encoder CS4. Přehrávač flv videí ke stažení zde.

Od prosince 2014 budou všechny filmy v této sekci postupně převedeny do formátu mp4 programem Freemake Video Converter.

Filmový dokument z roku 1969 o Korunovačních klenotech Království českého.
11 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Film představuje Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, který je v současné době jediným profesionálním tělesem svého druhu. VUS ONDRÁŠ se dramaturgicky zaměřuje především na národopisné oblasti Moravy a Čech. Zřizovatelem VUS ONDRÁŠ je Ministerstvo obrany České republiky.
40 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Film je trojí zastávkou slavnostního dne k 92. výročí založení Hradní stráže. Začíná nástupem jednotky na 1. nádvoří Pražského hradu, pokračuje výňatkem z adventního koncertu v katedrále sv. Víta a končí předáním vyznamenání
9 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

"Film o filmu" Nickyho rodina od režiséra Matěje Mináče. Snímek Hledač ztracených osudů se skládá z rozhovorů s hlavními představiteli příběhu o záchraně téměř sedmi set židovských českých a slovenských dětí. Najdete zde dojmy z natáčení režiséra Mináče, Kláry Issové a také samotného Nicholase Wintona.
10 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokumentární záznam vzpomínek arm.gen.Ing.Tomáše Sedláčka na jednotlivé etapy jeho života v proměnách historických událostí vývoje našeho státu od období jeho vzniku do začátku první dekády 21.století.
46 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokumentární snímek přibližuje pestré události ze života vysoce hodnocené vojenské střední školy s malým odkročením do dávné historie v roce oslav 75. výročí jejího založení.
10 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Filmový průvodce Univerzitou obrany Brno mapuje ve zkratce studijní obory na jednotlivých fakultách a přibližuje život studentů na této prestižní vojenské vysoké škole..

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Přehlídkové vystoupení jednotek Hradní stráže na III. nádvoří Pražského hradu za účasti šestispřeží z Národního hřebčína Kladruby nad Labem
6 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Armádní vrcholový sport v České republice má za nyní sebou 62 let slavné historie, dvacet olympijských vítězů, více než 80 mistrů světa, přes 110 mistrů Evropy a nespočet mistrů národních.
Budou zde postupně prezentovány filmové dokumenty o armádním vrcholovém sportu. Publikování zahájeno dne 20.10.2010

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Letošní tankový den se vyznačoval několika zajímavostmi. Především ohavné počasí nedokázalo odradit zhruba 8 000 návštěvníků, kteří svojí účastí projevili nemalou dávku vlastenectví a nadšení pro vojenskou historii. Byli odměněni přehlídkou tanků, jež vážily dohromady přes 300 tun. S výjimkou historických Lt 38 a T-34 a se jednalo o typy zavedené do výzbroje po ukončení druhé světové války. Jako další ze zajímavostí lze uvést, že mimo nejmodernějšího T-72 M4CZ z výzbroje AČR se typy prezentované v aréně zúčastnily v různých verzích konfliktů na Středním a Blízkém východě. V některých případech i pět z nich. Proto lze prezentaci fondu těžké techniky Vojenského historického ústavu označit za doslova unikátní. Je to zásluha především plk. Aleše Knížka, ředitele VHÚ, který v rekordně krátkém čase vytvořil zajímavou přehlídku technologických vzorů těžké techniky. Nepočetní technici Vojenského technického muzea v Lešanech posíleni několika dobrovolníky dokázali zvládnout obrněnou techniku, vesměs zahraničního původu, na profesionální úrovni.
6 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Oslavy Dne ozbrojených sil ČR na Staroměstkém náměstí v Praze ozdobily čestné jednotky armád středoevropského regionu barvitými show programy. K naplnění vojenských kontur dne přispělo nejen Posádkové velitelství Praha, ale v oddechovém tónu také Ústřední hudba Praha.
7 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Záznam z vysílání TVF byl natočen v Příbrami 11. srpna 2006 ze slavnostního nástupu příslušníků 8. kontingentu po návratu z mírové operace KFOR.
25 minut.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Zobrazena stránka 2 z 4
<1 2 3 4>