Ministerstvo obrany » Multimédia a knihovna » Filmotéka

Filmotéka

Vojenská tematika má ve filmové a dokumentární tvorbě své pevné místo. O Armádě České republiky vzniklo prvních osm profilových dokumentů v roce 2004, které odvysílala Česká televize. Byly určeny k propagaci armády a pro získání zájemců o vojenské povolání. Postupně bylo vyhotoveno více než dvacet filmových dokumentů. Kromě televizních diváků je mohli zhlédnout i účastníci různých armádních propagačních aktivit.

Publikované DVD filmy pro filmotéku postupně upravuje František Bobisud, TO MO. Formát filmů je převáděn na formát web streaming programem Canopus ProCoder 3.

Od října 2010 jsou filmy z DVD nebo VHS převáděny do formátu flv (Flash Video) programem Adobe Media Encoder CS4. Přehrávač flv videí ke stažení zde.

Od prosince 2014 budou všechny filmy v této sekci postupně převedeny do formátu mp4 programem Freemake Video Converter.

Filmový dokument „Provedu! Přijímač“ byl natočen na základě Memoranda o spolupráci mezi Ministerstvem obrany ČR a Českou televizí. Jedná se o sedmidílný dokument, který zachycuje přípravu budoucích příslušníků Armády České republiky v tříměsíčním Kurzu základní přípravy ve Vojenské akademii ve Vyškově, včetně praktického výcviku ve Vojenském újezdu Březina. Pro zpracování dokumentu byl zvolen televizní žánr tzv. docusoap, který je schopen zachytit reálné osoby v reálném místě tak, aby se divák nejen seznámil s jemu neznámým prostředím, ale aby se současně dokázal vžít do práce a života jednotlivých postav.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

105

Dokument byl natočen ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a studenty základních uměleckých škol, mapuje osudy lidických dětí a zároveň přibližuje i práci vojenského historika plukovníka Eduarda Stehlíka.
53 min.


<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokument byl natočen při příležitosti 95. výročí spojovacího vojska. Zachycuje co nového se událo ve spojovacím vojsku po organizační a zejména po odborné stránce od roku 2007 do roku 2012.
21 min.


<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokument z české vojenské mise v Afghánistánu, který byl dne 18.7.2012 ve 20:00 hod vysílán na ČT2.
26 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokument o úsilí profesionálů českých ozbrojených sil v Afghánistánu. Dokument zahrnuje natočené snímky o pomoci českých mužů a žen v uniformě při výcviku Afghánských národních bezpečnostních sil, jako jednoho z hlavních úkolů České republiky v Afghánistánu. Konkrétně se čeští vojáci zapojili do výcviku, výuky a rozvoje schopností vojáků Afghánské národní armády, vojenské policie, pilotů vrtulníků afghánského vojenského letectva a pozemní obsluhy, jakož i výcviku afghánské armády v chemické, biologické, radiační a jaderné ochraně. Nahlédnete do oblasti Kábulu, ale i provincií Wardak a Lógar.
26 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Česká stopa v Kosovu
27 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Vzpomínky generálporučíka v.v. Jaroslava Klemeše v nesestříhané podobě.
1:53 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokument byl natočen při příležitosti 60. výročí vzniku Vojenského újezdu Březina, který se datuje k 1. květnu 1951. Tento újezd je samostatnou správní jednotkou.
10 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Dokument byl natočen při příležitosti 90. výročí spojovacího vojska. Zachycuje období od 30. října 1917, kdy byla založena první spojovací jednotka, tzv. československá telegrafní rota v rámci našich legií v carském Rusku, až do roku 2007.
30 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Třetí část třídílného dokumentu představuje významné historické památky a města celé České republiky. Je složen pouze z leteckých záběrů a doprovodného komentáře redaktora Českého rozhlasu Tomáše Černého. K dispozici je nejen v české, ale i anglické verzi.
Z ptačí perspektivy si můžete prohlédnout Stará Boleslav, Říp, Mělník, Liběchov, Hazmburk, České středohoří, Střekov, Ústí nad Labem, Děčín, Hřensko, Lemberk, Frýdlant, Hejnice, Jizerské hory, Liberec, Ještěd, Sychrov, Hrubý Rohozec, Valdštejn, Hrubá Skála, Trosky, Nová Paka, Pecka, Jičín, Humprecht, Kost, Mnichovo Hradiště, Bezděz.
21 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Druhá část třídílného dokumentu představuje významné historické památky a města celé České republiky. Je složen pouze z leteckých záběrů a doprovodného komentáře redaktora Českého rozhlasu Tomáše Černého. K dispozici je nejen v české, ale i anglické verzi.
Z ptačí perspektivy si můžete prohlédnout Konopiště, Tábor, Kámen, Červená Lhota, Třeboň, Nové Hrady, Jindřichův Hradec, Landštejn, Slavonice, Telč, Bítov, Vranov nad Dyjí, Náměšť nad Oslavou, Nové Mlýny, Dívčí Hrad, Mikulov, Valtice, Lednice, Brno, Pernštejn, Žďár nad Sázavou, Kunětická Hora, Hrádek u Nechnic, Karlova Koruna, Kutná hora, Český Šternberk, Sázava, Komorní Hrádek.
34 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

První část třídílného dokumentu představuje významné historické památky a města celé České republiky. Je složen pouze z leteckých záběrů a doprovodného komentáře redaktora Českého rozhlasu Tomáše Černého. K dispozici je nejen v české, ale i anglické verzi.
Z ptačí perspektivy si můžete prohlédnout Dobříš, Svatou Horu, Orlík, Zvíkov, Kratochvíli, Hlubokou, České Budějovice, Zlatou Korunu, Český Krumlov, Vimperk, Strakonice, Rabí, Kašperk, Sušici, Svatobor, Velhartice, Klenovou, Klatovy, Švihov, Chotěšov, Plzeň, Radyni, Kozel, Točník, Křivoklát, Kladno.
26 min.

<!--WTD_FT(TITLE)-->

Zobrazena stránka 1 z 4
1 2 3 4>