Poslední Tatry předány

Autor: Vladimír Lukovský, tisková a informační služba MO

Ve čtvrtek 17. prosince 2009 ve vojenském zásobovacím středisku v Novém Jičíně uskutečnil slavnostní akt ukončení dodávek vozidel Tatra T 810 pro AČR. Zúčastnili se ho představitelé Ministerstva obrany a Armády České republiky v čele s náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování Jaroslavem Kopřivou a vedení společnosti TATRA, a.s., zastoupené předsedou představenstva a generálním ředitelem Ronaldem Alanem Adamsem.

Přezbrojení AČR novými vozidly Tatra T 810 probíhalo v letech 2008 až 2009 na základě smlouvy uzavřené v prosinci roku 2006 se společností TATRA Kopřivnice, a.s. Cílem tohoto významného modernizačního projektu bylo nahradit automobily Praga V3S, které donedávna představovaly vývojově vůbec nejstarší typ techniky v AČR. Dodávky vozidel Tatra T 810 byly po dokončení předchozího procesu ověřování a zkoušek zahájeny dne 28. března 2008.

„Jde o jeden z nejvýznamnějších projektů modernizace výbavy naší armády, který byl v současnosti realizován. Vojáci tak mají k dispozici velmi kvalitní a spolehlivé vozidlo,“ uvedl náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva.

Nové tatry pro armádu Generální ředitel Tatry při slavnostním předání NMO-V Kopřiva a GŘ Tatry Adams před novými tatrami 

Souhrnný objem dodávek vozidel Tatra T 810 pro AČR činí 588 kusů. Celkem 556 kusů automobilů mělo být dodáno na základě výše uvedené smlouvy, v důsledku pohybu devizových kurzů, které pozitivně ovlivnily zahraniční subdodávky, poskytl v průběhu plnění smluvního vztahu výrobce Ministerstvu obrany slevu, v rámci které dodal navíc 8 kusů vozidel. Na základě dalších potřeb resortu obrany byl v září 2009 uzavřen dodatek ke smlouvě, který navýšil počet pořizovaných automobilů o 24 kusů valníků se zvedacím zadním čelem, určených především pro plnění přepravních a zásobovacích úkolů jednotek nasazených v zahraničních misích.

Vozidla Tatra T 810 byla dodána v těchto provedeních: 530 kusů valník v základním provedení, 15 kusů valník s dvojím ovládáním určený pro výcvik řidičů, 31 kusů valník se zvedacím zadním čelem, 7 kusů valník s plně pancéřovanou kabinou ve žlutopískovém provedení předurčený k zajištění vyšší ochrany vojáků v zahraničních misích, 2 kusy kontejnerový přepravník, 1 kus podvozek s natahovacím zařízením pro kontejnery, 1 kus podvozek s pevně zabudovanou skříňovou karoserií a 1 kus valník s plně pancéřovanou kabinou a zadním zvedacím čelem určeným pro přepravu minometu ráže 120 mm.

Účastníci slavnostního předání tater Ukázky jednoho z typů tater Různé typy provedení tater

V rámci smlouvy byly rovněž dodány související komponenty logistické podpory a učebně výcvikové základny (6 souborů a souprav pro zabezpečení logistické podpory, soubor pro výcvik dílenských specialistů, soubor pro výcvik řidičů a řidičský trenažér).

Všechna vozidla i doprovodné komponenty byly výrobcem dodány ve stanovených termínech a tyto byly v co nejkratší době následně předávány jednotlivým útvarům a zařízením AČR. Celková hodnota kontraktu činí cca 2,7 mld. korun. Poslední vozidla byla dodána dne 15. prosince 2009.

Přezbrojením novými automobily terénními středními byl dokončen jeden z klíčových modernizačních projektů AČR. Jeho realizace současně podpořila tradičního českého výrobce a řadu jeho domácích subdodavatelů v současných obtížných ekonomických podmínkách.