Slib žáků prvního ročníku a pietní akt

Autor: Lenka Greplová, Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola, Moravská Třebová

Každý rok třetí zářijový pátek Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola Ministerstva obrany v Moravské Třebové otevře své brány stovkám návštěvníků.

Koná se zde slavnostní slib žáků prvního ročníku a současně i setkání příslušníků Československé obce legionářské. Zatímco pietní akt se odehrává v areálu školy u památníku padlých na bojištích 2. světové války, sborové „Tak slibujeme!“ z úst stovky prváků se ozývá na nádvoří moravskotřebovského zámku za účasti široké veřejnosti.

Pietní akt Pietní akt v areálu školy Nástup na nádvoří zámku Odstupující velitel školy plk. Jiří Kopečný

Předání praporu novému veliteli NMO Padělek při projevu, vlevo současný velitel, vpravo odstupující velitel Tak slibujeme! Závěrečný pochod

Letos byla tato tradičně největší událost školy ještě výjimečnější. Kromě udělení několika vyznamenání a účasti mnoha vážených hostů, mezi nimiž byl mimo jiné náměstek ministra obrany František Padělek, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, či velitel sil podpory brigádní generál Jaroslav Kocián, byl totiž uveden do funkce nový velitel Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany plukovník Vojtěch Němeček, který převzal z rukou náměstka Padělka prapor školy.

Po státní hymně a dvojitém přeletu bitevních vrtulníků vzdušných sil AČR přítomní hosté popřáli žákům mnoho úspěchů ve studiu i do dalšího vojenského života, a tím byl slavnostní akt u konce.


  • Vojenské střední školství v Moravské Třebové existuje od roku 1935, v příštím roce tedy škola oslaví tři čtvrtě století své existence.
  • Škola nese čestný název „Škola Československé obce legionářské“ a v současnosti je jedinou vojenskou střední školou v zemi.