Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Kontaktní ambasáda NATO v Bělehradě uspořádala diskusní fórum

Kontaktní ambasáda NATO v Bělehradě uspořádala diskusní fórum

Ve středu 3. června 2009 proběhl na zastupitelském úřadě ČR v Bělehradě kulatý stůl v rámci plnění role České republiky jako Kontaktní ambasády NATO v Republice Srbsko.

Diskusního fóra na téma účast v mezinárodních operacích z pohledu NATO a EU se zúčastnilo na pětadvacet hostů ze srbského ministerstva zahraničních věcí, včetně náměstka ministra pro NATO a otázky obrany, z ministerstev obrany, vnitra, parlamentu, nevládních organizací a zástupců tisku. Jednalo se o neformální setkání expertů z různých sfér, kteří se více či méně zabývají bezpečnostními otázkami.

Cílem diskuse bylo seznámit hosty se zkušenostmi České republiky, jako členské země NATO a EU, s vysíláním jednotek do mezinárodních operací a doplnit je mezinárodním pohledem zkušeného pracovníka struktur NATO.

Diskusní fórum řídila a s úvodním slovem vystoupila paní velvyslankyně Hana Hubáčková. Hlavními mluvčími byli pan Frank Boland – ředitel FPD/NATO (Force Planning Directorate), Libor Boleslav – vedoucí oddělení obranné politiky, sekce obranné politiky a strategie MO ČR a plukovník gšt. Jaroslav Sejpka – náčelník úseku EU, vojenské části Stálého zastoupení ČR při EU. V diskusi se o své bohaté zkušenosti týkající se vysílání vojáků do zahraničních misí podělil brigádní generál Miroslav Bálint, který v současnosti zastává v Bělehradě funkci náčelníka vojenské styčné kanceláře NATO (NATO – Military Liaison Office).

Načasování kulatého stolu vyšlo na den, kdy srbský parlament schvaloval účast příslušníků Armády Republiky Srbsko v misi OSN v Čadu.