Speciální síly nespoléhají jen na zbraně

Autor: Andrej Čírtek, tiskový mluvčí MO

Vicepremiér a ministr obrany Martin Barták dnes navštívil kontingent 601. skupiny speciálních sil nasazený v Afghánistánu.

Na cestě ho doprovázeli ředitel Vojenského zpravodajství generálmajor Ondrej Páleník a velitel 601. skupiny speciálních sil plukovník Milan Kovanda.

Po přistání na letišti v Kandaháru se ministr s doprovodem přepravil vrtulníkem na předsunutou základnu speciálních sil, která se nachází v horském údolí na severu provincie Kandahár. Tým českých vojáků působí po boku amerických speciálních sil, Afghánské národní armády a policie. Společným úsilím vrací bezpečnost do oblasti, která je důležitým tranzitním územím pro přesuny bojovníků Talibánu.

fotografie 1 fotografie 2 

„Společně s afghánskými silami jsme postupně vytlačili bojovníky Talibánu do periferních částí regionu. Bezpečnost v okrese se zvýšila a ruku v ruce s tím stoupla i podpora místních a jejich ochota s námi spolupracovat,“ uvedl ve svém brífinku velitel českého týmu na předsunuté základně.

„Úkoly speciálních sil nejsou vždy založené na použití zbraní. Zde v Afghánistánu chceme místním lidem ukázat, že zvýšení bezpečnosti přináší lepší život pro všechny. Zaměřujeme se na podporu místní vlády a rozšíření oblasti jejího vlivu. Operace často provádíme společně s Afghánci. Kromě bezpečnosti se zaměřujeme i na pomoc obyvatelstvu, například budováním škol,“ popsal roli kontingentu velitel 601. skupiny speciálních sil plukovník Kovanda.

Výkony svých podřízených ocenil i generálmajor Páleník, pod kterého 601. skupina spadá: „Mají za sebou rok a půl nasazení a zatím odvedli úžasnou práci. Samozřejmě, že část kapacit zůstává připravená doma. Pokud to bude Česká republika potřebovat, jsou její speciální síly připravené k nasazení kdekoliv na světě.“

fotografie 3 fotografie 5

Ministr obrany Martin Barták příslušníkům kontingentu prezentoval svou představu o budoucnosti speciálních sil: „Vaše mise v Afghánistánu se uzavře do konce roku. Poté je třeba počítat aspoň s jedním rokem na odpočinek a posílením schopností vaší jednotky. Pak lze uvažovat o vašem dalším nasazení.“

Informoval vojáky, že v příštím roce se v Afghánistánu počítá s působením provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar, jednotky transportních vrtulníků v provincii Paktíja a specialistů různých vojenských odborností na základně při Kábulském mezinárodním letišti. „Tohle není mise jednoho politika či jedné vlády, ale mise České republiky. Účastníme se jí pro bezpečnost nás i celé Evropy,“ zdůraznil ministr obrany.

V závěru své návštěvy na předsunuté základně se ministr seznámil s výzbrojí a technikou kontingentu. Příslušníci speciálních sil ocenili mimo jiné kvality lehkého obrněného vozidla Dingo, které v operacích používají.

Foto: Herbert Slavík a autor