Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Island (Air Surveillance) 7-8/2015

Island (Air Surveillance) 7-8/2015

28.8.2015 • Česká republika vyslala čtyři letouny (pátý jako záložní) JAS-39C Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav k ochraně vzdušného prostoru nad územím a teritoriálními vodami Islandu.

Island (Air Surveillance)

Úkolové uskupení ASICIPPN II, 2015, Island

Mandát:

Vláda dne 3. června schválila nasazení do 70 vojáků a přímé zapojení čtyř letounů JAS-39C Gripen k ochraně vzdušného prostoru členského státu NATO, který nemá vlastní ozbrojené síly. Česká republika tak reagovala na urgentní požadavek Severoatlantické aliance. Podle původního plánu měly vzdušný prostor ostrovního státu chránit kanadské vzdušné síly, které se ale zapojí do operace proti Islámskému státu.

Termín:

  • 20. července – 29. srpna 2015

Místo působení:

  • Letiště Keflavik

Velitel Úkolového uskupení ASICIPPN II - Island - 7-8/2015:

- - -

  • Letouny jsou začleněné do Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany – NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). České gripeny na Islandu jsou v přímé podřízenosti vedoucího hotovostní směny mnohonárodního operačního střediska vzdušných sil CAOC (Combined Air Operations Centre, Uedem, Německo).
  • Letouny jsou na Islandu vyzbrojené stejně jako v hotovostním systému v České republice, tedy tepelně naváděnými raketami krátkého dosahu a kanonem.
  • Jádro personálu tvoří příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav.

- - -

Historie:

  • Letecký a pozemní personál 21. zTL Čáslav zajišťovali ochranu vzdušného prostoru pobaltských republik Litvy, Lotyšska a Estonska formou Air Policing ve čtyřměsíčních misích v letech 2009 a 2012, v roce 2014 chránili vzdušný prostor Islandské republiky.

Poslední aktualizace: 29. srpna 2015

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.

Autor: kapitán Tomáš Maruščák, Úkolové uskupení AČR ASICIPPN