Přehled summitů NATO od roku 1991


Logo NATO

Zasedání Severoatlantické rady na nejvyšší úrovni za přítomnosti hlav států a vlád všech členských zemí NATO se koná v době aktuální potřeby buď v sídle NATO v Bruselu, nebo v některé účastnické zemi:

 

 
Místo Doba Obsah
Sídlo NATO, Brusel, Belgie 22. února 2005 Státníci znovu potvrdili, že budou usilovat o stabilitu na Balkáně, Afghánistánu a Iráku a zavázali se posilovat partnerství mezi NATO a Evropskou unií.
Istanbul, Turecko

 

28. a 29. června 2004

 

Vyhlášení Istanbulské iniciativy spolupráce se státy Středního východu. Podpora operacím na Balkáně, Afghánistánu a Iráku. V Afghánistánu se rozrůstá účast NATO v Provinčních rekonstrukčních týmech, v Iráku dosažena dohoda s prozatímní vládou o výcviku místních bezpečnostních sil. Posílení boje proti terorismu a vyhlášení změn v obranném plánování a procesu získávání sil a prostředků pro operace NATO.
Praha, Česká republika 21. a 22. listopadu 2002

Přijetí zásadních závazků ke zlepšení vojenských schopností NATO (Pražská iniciativa), zjednodušení struktury velitelských stupňů, budování Sil rychlé reakce NATO (NRF). Pozvání Bulharska, Estonska, Litevska, Lotyšska, Rumunska, Slovenska a Slovinska mezi členy NATO. Přijetí vojenské koncepce obrany proti terorismu. Rozhodnutí o účasti NATO v Afghánistánu. Iniciativy k posílení vztahů s partnery.

 

 

Řím, Itálie 28. května 2002 Summit NATO s nejvyššími představiteli Ruské federace přinesl novou kvalitu do vztahů NATO a Ruska. Rada NATO-Rusko nahradila Stálou společnou radu NATO-Rusko.
Sídlo NATO, Brusel, Belgie

 

13. června 2001

 

Zvláštní zasedání Severoatlantické rady s nejvyššími představiteli členských států. Posouzení příprav na pražský summit v roce 2002.
Washington, USA 23. - 25. dubna 1999

Připomínka 50. výročí založení NATO ve Washingtonu. Státníci se zavázali ukončit represivní akce Slobodana Miloševiče proti Albáncům v jugoslávském Kosovu. Poprvé se summitu účastní nové členské státy NATO - Česká republika, Maďarsko a Polsko. Přijetí akčního plánu a revidované Strategické koncepce NATO. Vyhlášení Iniciativy k budování nových obranných schopností. Posílení vztahů s účastníky programu Partnerstství pro mír, Euro-atlantické partnerské rady a účastníky Střeomořského dialogu. Vyhlášení Iniciativy ke zbraním hromadného ničení.


 

Madrid, Španělsko 8. a 9. července 1997

Pozvání České republiky, Maďarska a Polska mezi členy NATO. Potvrzena politika "otevřených dveří" Aliance. Potvrzení Charty výlučného partnerství NATO a Ukrajiny. První zasedání Euro-atlantické partnerské rady. Zlepšení programu Partnerství pro mír. Přijata aktualizace Strategického konceptu NATO z roku 1991, změny ve velitelských strukturách a zvláštní prohlášení k Bosně a Hercegovině.

 

 

Paříž, Francie 27. května 1997 Summit NATO s nejvyššími představiteli Ruské federace. Podepsání Základního aktu s Ruskem o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti, který potvrzuje, že NATO a Rusko již nadále nejsou protivníci. Zřizuje se Stálá společná rada NATO - Rusko.
Sídlo NATO, Brusel, Belgie 10. a 11. ledna 1994

Přijetí programu Partnerství pro mír, do kterého jsou pozvány všechny státy Severoatlantické rady spolupráce a účastníci Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Přijetí koncepce Smíšených společných úkolových uskupení. Nejvyšší představitelé NATO znovu potvrzují, že k prosazení cílů OSN je Aliance připravena provést v Bosně a Hercegovině letecké útoky.

 

 

Řím, Itálie 7. a 8. listopadu 1991

Vyhlášení Strategického konceptu NATO, který je novou direktivou pro činnost NATO po ukončení "studené války". Byla přijata Římská deklarace o míru a spolupráci, a vydána prohlášení k vývoji v Sovětském svazu a k situaci v Jugoslávii.

 

 

 

 

Aktualizace 24. listopadu 2006