Summit NATO 2014 - Newport, Wales

NATO schválilo síly okamžité reakce, ČR nabídla 150 vojáků

Druhý den summitu ve velšském Newportu byl věnován zejména jednáním o rozvoji aliančních schopností a obranných rozpočtech.

Summit NATO 2014 - WALES

Byl přijat plán na radikální zvýšení připravenosti aliančních ozbrojených sil. Součástí je vytvoření sil okamžité reakce o velikosti brigády (3 až 4 tisíce vojáků), které budou schopné v rámci kolektivní obrany zasáhnout do dvou dnů, kdekoliv bude třeba.

„Jako jeden z prvních států jsme se k této iniciativě aktivně přihlásili. ČR je připravena vyčlenit 150 příslušníků speciálních sil a případně i vrtulníky na jejich podporu," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Další možnosti nastínil náčelník generálního štábu armádní generál Petr Pavel: „Můžeme přispět i letouny CASA, logistickým modulem nebo četou protiletadlového kompletu RBS."

„Velitelství pro síly okamžité reakce bude pravděpodobně v polském Štětíně. Armáda ČR do něj vyšle své důstojníky," doplnil státní tajemník MO Daniel Koštoval.

Státy NATO musí zvyšovat výdaje na obranu

Aliance na summitu potvrdila platnost a aktuálnost závazku přijatého před 12 lety na summitu v Praze, tj. dosáhnout 2 procent HDP pro výdaje na obranu.

„Touto veřejnou deklarací reagujeme na zhoršené bezpečnostní prostředí. Je lepší a levnější investovat do připravenosti a odstrašení, než do hašení válečného požáru," konstatoval ministr Stropnický.


První den summitu NATO se nesl ve znamení Ukrajiny a Afghánistánu

V britském Newportu byl zahájen summit nejvyšších představitelů států NATO a partnerských zemí. V české delegaci vedené prezidentem Milošem Zemanem jsou i Martin Stropnický a armádní generál Petr Pavel.

V hotelu Celtic Manor se sešlo šedesát prezidentů či premiérů a po sedmi desítkách ministrů obrany a zahraničních věcí. Hlavní témata prvního dne byla jednoznačná - situace na Ukrajině a pokračování afghánské mise.

Silná podpora Ukrajiny

Spojenci se jednomyslně shodli na podpoře ukrajinského vedení a odsoudili destabilizující kroky Ruska. Prezident Ukrajiny Petro Porošenko ve svém vystoupení oznámil, že v pátek v poledne SELČ ukrajinská armáda zastaví bojové akce a vyhlásí příměří. Paralelně by měly zúčastněné strany vyjednávat o mírovém plánu.

Afghánská mise zřejmě bude pokračovat

Koaliční mise v Afghánistánu by měla pokračovat i po konci letošního roku. Afghánský ministr obrany totiž účastníky summitu informoval, že politické vedení jeho země se stabilizuje a má zájem o další vojenskou spolupráci s NATO.

Od nového roku by měla operaci ISAF nahradit výrazně menší a nebojová operace "Resolute Support". Asi 12 tisíc vojáků se má podílet na výcviku místních bezpečnostních sil a poradenství.

„I nadále počítáme s nasazením našeho polního chirurgického týmu nebo s asistencí při výcviku afghánských vzdušných sil," uvedl k připravovanému mandátu generál Pavel.

ČR chce s dalšími pěti zeměmi koupit leteckou munici

Summit využili ministři obrany ČR, Dánska, Norska, Španělska, Portugalska a Řecka k podpisu dohody o společném postupu při nákupu přesně naváděné letecké munice. České ministerstvo obrany takto chce koupit 180 raket vzduch-země, které zatím ve výzbroji gripenů chybí.

„Je to typický příklad takzvané chytré obrany, kterou NATO prosazuje. Společně připravíme poptávku pro munici pro bojové letouny a vysoutěžíme jí přes agenturu NSPA. Tím, že půjde o větší balík, dosáhneme nižší jednotkové ceny," shrnul význam dohody ministr Stropnický.

Autor: Jan Pejšek


8. září 2014