Summit NATO 2012 - USA

Jednání států NATO na nejvyšší úrovni se konalo 20. a 21. května 2012 v americkém Chicagu a za Českou republiku se ho zúčastnila delegace vedená prezidentem republiky Václavem Klausem.

V delegaci České republiky byli dále předseda vlády Petr Nečas, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, ministr obrany Alexandr Vondra a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek.

Summit NATO v Chicagu schválil v rámci alianční iniciativy ke sdílení schopností takzvané Smart Defence také projekt na vytvoření Mnohonárodního centra pro letecký výcvik (Multinational Aviation Training Centre – MATC), jenž předložila Česká republika, která jej bude také v roli vedoucí země v nejbližších letech dále rozvíjet.

Summit NATO 2012 - USA

Prioritním tématem druhého dne summitu NATO v Chicagu byl Afghánistán. Otázku působení v této zemi do a po roce 2014 projednávali za účasti afghánského prezidenta státníci z 50 zemí účastnících se alianční mise ISAF, sousedních zemí Afghánistánu, včetně prezidenta Pákistánu a představitelé mezinárodních organizací včetně GT OSN nebo činovníků Evropské Unie.

Na okraj jednání summitu v Chicagu se na neformální schůzce setkali také ministři obrany zemí Visegrádské skupiny. Českou republiku reprezentoval ministr obrany Alexandr Vondra, na jednání byli také přítomni náčelníci generálních štábů zemí V4.

Zpravodajství ze summitu:


Aktualizováno: 24. května 2012