Summit NATO 2010 - Portugalsko

Jednání států NATO na nejvyšší úrovni se konalo 19. a 20. listopadu 2010 v portugalském Lisabonu a za Českou republiku se ho zúčastnila delegace vedená prezidentem republiky Václavem Klausem.

Jednání se dále zúčastnil předseda vlády Petr Nečas, ministr obrany Alexandr Vondra, náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek a další významní státní činitelé.

Summit NATO 2010 - Lisabon

V průběhu summitu byla přijata řada důležitých rozhodnutí. Došlo ke schválení nové Strategické koncepce NATO, která reflektuje vývoj bezpečnostní situace ve světě a hrozby spojené se šířením terorismu, zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, nebo kybernetických útoků.

Zásadní rozhodnutí padlo v oblasti protiraketové obrany, která se stává jednou z priorit Aliance. Připravovaný protiraketový deštník by měl do roku 2018 pokrývat celé alianční území. „Summit potvrdil, že existují reálná vojenská rizika šíření zbraní hromadného ničení a raketových technologií, na což je třeba reagovat,“ uvedl k tomu Petr Nečas.

Za účasti afghánského prezidenta Hamída Karzáího proběhlo jednání politických představitelů zemí zapojených do operace ISAF v Afghánistánu. Schválená deklarace k Afghánistánu předpokládá postupné předávání odpovědnosti za bezpečnostní situaci místní vládě do roku 2014. „Kromě rekonstrukce země se nyní úsilí NATO zaměřuje zejména na výcvik a přípravu afghánských bezpečnostních sil. Rok 2014 je termín ambiciózní, ale doufám, že i reálný,“ prohlásil Alexandr Vondra.

V závěru summitu se za účasti ruského prezidenta Dmitrije Medveděva uskutečnilo zasedání Rady NATO-Rusko, které se týkalo dalšího prohloubení spolupráce mezi Aliancí a Ruskem, zejména v oblasti protiraketové obrany.

Armádní generál Vlastimil Picek tlumočil na setkání s novináři poděkování a chválu, kterou během jednání slyšel ze strany koaličních partnerů na české vojáky.

„Česká delegace je se závěry summitu spokojena, jsou v souladu s našimi představami,“ shrnul výsledky dvoudenního jednání Václav Klaus.

Autor: Jan Pejšek, vedoucí tiskového oddělení MO

Přečtěte si také: