Summit NATO 2009 - Francie a Německo

3. dubna 2009 - Štrasburk, Francie

4. dubna 2009 - Kehl, Německo

NATO

Zasedání Severoatlantické rady na nejvyšší úrovni za přítomnosti hlav států a vlád všech členských zemí NATO se koná v době aktuální potřeby buď v sídle NATO v Bruselu, nebo v některé účastnické zemi.

 

Zpravodajství ze Summitu NATO 2009 - Štrasburk, Kehl:

60 let NATO

Summit NATO Štrasburk - Kehl 2009

NATO musí zůstat funkční a efektivní bezpečnostní aliancí


Video:

Profesní příběhy důstojnice, praporčíka, důstojníka pozemních sil a dvou důstojníků letectva.


Přehled zasedání Severoatlantické rady na nejvyšší úrovni od roku 1991:

 

Místo

Doba

Obsah

Štrasburk, Francie a Kehl, Německo

3. - 4. dubna 2009

Setkání na nejvyšší úrovni k 60. výročí založení Severoatlantické aliance.

Podklady pro Summit - NATO a Afghánistán (anglicky, formát *.pdf)

Bukurešť, Rumunsko

2. - 4. dubna 2008

Setkání na nejvyšší úrovni.

Podklady pro Summit - NATO a Afghánistán (anglicky, formát *.pdf)

Ministerstvo obrany Rumunska (anglicky)

Riga, Lotyšsko

28. - 29. listopadu 2006

Setkání na nejvyšší úrovni.

Sídlo NATO, Brusel, Belgie

22. února 2005

Státníci znovu potvrdili, že budou usilovat o stabilitu na Balkáně, Afghánistánu a Iráku a zavázali se posilovat partnerství mezi NATO a Evropskou unií.

Istanbul, Turecko

28. a 29. června 2004

Vyhlášení Istanbulské iniciativy spolupráce se státy Středního východu. Podpora operacím na Balkáně, Afghánistánu a Iráku. V Afghánistánu se rozrůstá účast NATO v Provinčních rekonstrukčních týmech, v Iráku dosažena dohoda s prozatímní vládou o výcviku místních bezpečnostních sil. Posílení boje proti terorismu a vyhlášení změn v obranném plánování a procesu získávání sil a prostředků pro operace NATO.

Praha, Česká republika

21. a 22. listopadu 2002

Přijetí zásadních závazků ke zlepšení vojenských schopností NATO (Pražská iniciativa), zjednodušení struktury velitelských stupňů, budování Sil rychlé reakce NATO (NRF). Pozvání Bulharska, Estonska, Litevska, Lotyšska, Rumunska, Slovenska a Slovinska mezi členy NATO. Přijetí vojenské koncepce obrany proti terorismu. Rozhodnutí o účasti NATO v Afghánistánu. Iniciativy k posílení vztahů s partnery.

Řím, Itálie

28. května 2002

Summit NATO s nejvyššími představiteli Ruské federace přinesl novou kvalitu do vztahů NATO a Ruska. Rada NATO-Rusko nahradila Stálou společnou radu NATO-Rusko.

Sídlo NATO, Brusel, Belgie

13. června 2001

Zvláštní zasedání Severoatlantické rady s nejvyššími představiteli členských států. Posouzení příprav na pražský summit v roce 2002.

Washington, USA

23. - 25. dubna 1999

Připomínka 50. výročí založení NATO ve Washingtonu. Státníci se zavázali ukončit represivní akce Slobodana Miloševiče proti Albáncům v jugoslávském Kosovu. Poprvé se summitu účastní nové členské státy NATO - Česká republika, Maďarsko a Polsko. Přijetí akčního plánu a revidované Strategické koncepce NATO. Vyhlášení Iniciativy k budování nových obranných schopností. Posílení vztahů s účastníky programu Partnerstství pro mír, Euro-atlantické partnerské rady a účastníky Střeomořského dialogu. Vyhlášení Iniciativy ke zbraním hromadného ničení.


Madrid, Španělsko

8. a 9. července 1997

Pozvání České republiky, Maďarska a Polska mezi členy NATO. Potvrzena politika "otevřených dveří" Aliance. Potvrzení Charty výlučného partnerství NATO a Ukrajiny. První zasedání Euro-atlantické partnerské rady. Zlepšení programu Partnerství pro mír. Přijata aktualizace Strategického konceptu NATO z roku 1991, změny ve velitelských strukturách a zvláštní prohlášení k Bosně a Hercegovině.

Paříž, Francie

27. května 1997

Summit NATO s nejvyššími představiteli Ruské federace. Podepsání Základního aktu s Ruskem o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti, který potvrzuje, že NATO a Rusko již nadále nejsou protivníci. Zřizuje se Stálá společná rada NATO - Rusko.

Sídlo NATO, Brusel, Belgie

10. a 11. ledna 1994

Přijetí programu Partnerství pro mír, do kterého jsou pozvány všechny státy Severoatlantické rady spolupráce a účastníci Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Přijetí koncepce Smíšených společných úkolových uskupení. Nejvyšší představitelé NATO znovu potvrzují, že k prosazení cílů OSN je Aliance připravena provést v Bosně a Hercegovině letecké útoky.

Řím, Itálie

7. a 8. listopadu 1991

Vyhlášení Strategického konceptu NATO, který je novou direktivou pro činnost NATO po ukončení "studené války". Byla přijata Římská deklarace o míru a spolupráci, a vydána prohlášení k vývoji v Sovětském svazu a k situaci v Jugoslávii.


Poslední aktualizace: 4. dubna 2009