Summit NATO 2006 - Lotyšsko

Summit NATO se koná v lotyšském hlavním městě Riga ve dnech 28. a 29. listopadu 2006.Riga

Listopadový Summit NATO v Rize je jedenadvacáté setkání hlav států a vlád členských zemí v celé historii Aliance od roku 1949.

Summit je příležitost pro nejvyšší orgán NATO - Severoatlantickou radu (North Atlantic Council - NAC) - konzultovat na úrovni nejvyšších představitelů států a vlád aktuální politickou a vojenskou situaci a přijímat rozhodnutí o dalším společném postupu při zajišťování bezpečnosti 26 členských zemí. Na jednáních se posuzuje vliv nově vzniklých mezinárodních souvislostí na poslání NATO.

Setkání se konají podle potřeby buď v sídle NATO v Bruselu, nebo v některém z členských států. Na prvním summitu v roce 1949 ve Washingtonu byla Aliance založena a zatím poslední se ukutečnil 22. února 2005 v Bruselu. V České republice se Summit NATO konal ve dnech 21. a 22. listopadu 2002 v Praze.

Letošní dvoudenní summit hostí lotyšská vláda. Za resort Ministerstva obrany České republiky se ho účastní ministr obrany Jiří Šedivý, náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Pavel Štefka a ředitel sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany ČR Ivan Dvořák.


Summit se schází v Olympijském sportovním centru v RizePohled do historie summitů NATO

Setkání nejvyšších představitelů členských států Severoatlantické aliance se zabývají jak vnitřní činností organizace, tak i jejími vztahy s partnery a dalšími státy světa. Předcházející summity například vyhlásily nové úkoly a směry činnosti NATO, pozvaly další státy ke vstupu do Aliance, posoudily úspěšnost svých zahraničních operací nebo se zabývaly zlepšením vnitřních organizačních a vojenských velitelských struktur. V roce 1999 se uskutečnil summit ve Washingtonu k 50. výročí založení NATO. V tureckém Istanbulu v roce 2004 summit vyhlásil Istanbulskou iniciativu spolupráce, která je zaměřena na upevnění vztahů se státy Středního východu.
Aktualizace 24. listopadu 2006