Zakázku na dvanáct víceúčelových vrtulníků vyhlásíme v létě, řekla ministryně obrany

Autor: Štěpánka Tříletá, 22. základna vrtulníkového letectva Náměšť

V pondělí 9. dubna zavítala ministryně obrany Karla Šlechtová na 22. základnu vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Hlavním bodem návštěvy byla diskuze s velením základny o pořízení nových víceúčelových vrtulníků. Během své návštěvy se rovněž detailně seznámila s činnosti základny, leteckou technikou a jejími úkoly.

Po úvodní prezentaci o vrtulníkové základně se delegace přesunula do hangáru oprav letecké techniky, kde byla připravena ukázka letecké techniky a výzbroje. Velitel základny plukovník Petr Čepelka provedl ministryni obrany celým prostorem, ve kterém byly připraveny oba provozované typy vrtulníků Mi-171Š a Mi-24/35. Karla Šlechtová se mimo jiné zajímala o hmotnost zbraňových systémů, kapacitu vrtulníku a rozměry kabiny pilota, kam pak také usedla. „Náměšťská základna je důležitá nejen pro naši armádu, ale i pro Integrovaný záchranný systém ČR a partnery v NATO. Jsem ráda, že jsem na vlastní oči viděla vrtulníky Mi-171Š i Mi-24/35 a mohla mluvit s piloty a techniky,“ uvedla ministryně obrany.

Nainstalovali výstavu Inmemoriam

Kromě letecké techniky se v rámci návštěvy prezentovali také předsunutí letečtí návodčí se svojí výstrojí a výzbrojí. Ministryně obrany měla také možnost na vlastní kůži vyzkoušet nemalou hmotnost celého vybavení. V těchto dnech byla v hangáru také nainstalována výstava věnovaná válečným veteránům nazvaná In memoriam, a tou příležitosti setkání novodobých válečných veteránů s příslušníky 22. základny vrtulníkového letectva během akce Běh pro válečné veterány. Ministryně obrany ocenila aktivitu směrem k válečným veteránům. Závěrečnou fází celé prohlídky byla simulovaná ukázka činnosti příslušníků roty ochrany (Guardian Angels, GA) před hangárem.

„Rozhodla jsem, jak zadáme zakázku na 12 nových víceúčelových vrtulníků. Nebudeme oslovovat jediného dodavatele. Využijeme výjimku podle zákona o zadávání veřejných zakázek a oslovíme minimálně tři uchazeče. Dokončíme zadávací dokumentaci a v létě zakázku vyhlásíme,“ dodala na závěr ministryně.

Ministryně obrany Karla Šlechtová zavítala na 22. základnu vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...