Začalo první ze tří cvičení Mnohonárodního praporu vojenské policie NATO

Autor: poručice Nikola Hájková

Vojenští policisté z České republiky, Slovenska, Chorvatska a Polska se od pondělí 5. ledna připravují na dvoutýdenní květnové cvičení Sharp Lynx 2018. Odjeli proto do polského města Minsk Mazowiecki na workshop Mnohonárodního praporu vojenské policie NATO (NATO MNMPBAT), který potrvá až do pátku 9. ledna.

Začalo první za tří cvičení Mnohonárodního praporu Vojenské policie NATO

Hlavní náplní workshopu je zajištění operační připravenosti celého štábu praporu. Stěžejním úkolem velitele praporu majora Radka Ocelky z Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha je během týdne stmelit velící jádro. Proto bude třeba ujasnit si kompetence působnosti, zrevidovat logistické a personální dispozice a stanovit standardní operační postupy. To vše v souladu s příslušnými doktrínami.

NATO MNMPBAT, jehož řídícímu výboru od 6. prosince loňského roku předsedá Česká republika, je předurčen pro působení v zahraničních operacích NATO a je schopen plnit širokou škálu specifických činností.

Simulace takovéto operace proběhne při závěrečném cvičení Sharp Lynx 2018 v Brně. Operační rozkaz pro splnění úkolu obdrží velitel praporu major Radek Ocelka v Liptovském Mikuláši, kde se od 23. do 27. dubna 2018 uskuteční druhé a poslední „předoperační“ cvičení.


Více k tématu: