Za evropskou dotaci ministerstvo obrany zaměstnalo 169 válečných veteránů

Autor: Viktor Meca, tiskové oddělení

V pražském Hotelu DAP v Praze včera ministerstvo obrany hodnotilo projekt, jehož cílem je pomoci válečným veteránům se začleněním do civilního života. Díky dotaci z Evropského sociálního fondu tak práci našlo již 169 bývalých vojáků, kteří se účastnili zahraničních misí, a další se pro svou novou kariéru v civilu připravují.

Projekt Začleňování válečných veteránů do civilního života odstartovalo ministerstvo obrany před dvěma lety. Za tu dobu se do něj zapojilo okolo 250 válečných veteránů. Hlavním cílem projektu je najít těmto lidem pracovní uplatnění. To se zatím podařilo u 169 osob. Proces zpravidla začíná pracovním poradenstvím, často doplněným pracovní diagnostikou, která má za cíl najít a posléze rozvinout odborné předpoklady. Poté se navrhne uchazeči o zaměstnání vhodný rekvalifikační kurz.

„Vojáci mohou nabídnout zaměstnavatelům vlastnosti, které lidé v civilu často nemají. Například je to smysl pro pořádek, administrativní pečlivost, důslednost, dochvilnost, a také umění řešit krizové situace,“ říká Vladimír Čermák z poradenského centra pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Těchto center provozuje Sdružení CEPAC-Morava, které v rámci projektu pro ministerstvo zabezpečuje personální poradenství, sedm, a to vedle Plzně také v Pardubicích, Brně, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích a Praze.

„Mnoho lidí opouští armádu po deseti, dvaceti letech a potřebují zahájit novou kariéru a najít zaměstnání, které by využilo jejich schopnosti a zároveň je náležitě ohodnotilo,“ hodnotí smysl projektu ředitel Odboru pro válečné veterány plukovník Eduard Stehlík a dodává, že řada zemí péči o válečné veterány věnuje větší pozornost. Váleční veteráni proto podle něj potřebují projekty, jako je tento.

Najít práci pomáhá i příspěvek zaměstnavatelům

Jedním z úspěšných absolventů projektu je bývalý výsadkář z Havlíčkova Brodu Radim Chrást, který nyní pracuje jako vedoucí výrobního oddělení firmy ATX Automation ve Žďáře nad Sázavou. „Najít si práci je po 14 letech v armádě velmi těžké. Zvlášť pro člověka, který je absolventem vojenského školství. V armádě jsem byl součástí čety, roty, ale v civilu jste sám za sebe. Tam vám už nikdo neřekne, co máte dělat.“

Práci získal ve firmě proto, že díky proplácení mzdy ze strany ministerstva, jej mohla firma zaměstnat v zimním období, kdy neměla téměř žádné zakázky. V rámci projektu je totiž možné poskytnout zaměstnavateli příspěvek 25 500 Kč měsíčně po dobu šesti měsíců. Díky tomu tak získalo práci 74 válečných veteránů. Takovým je i Stanislav Kovář z Šenova, který 20 let sloužil nejprve u Policie ČR a pak v armádě: „Využil jsem možnosti rekvalifikovat se na oblast projektového řízení a mzdového příspěvku pro zaměstnavatele a sehnal jsem si místo jako manažer projektu v jedné společnosti.“ Dnes již podniká sám. Díky nabytým zkušenostem si založil vlastní firmu, která má 15 zaměstnanců.

Na projekt doposud ministerstvo vyčerpalo 13,2 mil. Kč z celkové dotace ve výši 30 mil. Kč. Polovina této částky přitom šla na refundaci mzdy zaměstnavatelům. Do projektu se mohou váleční veteráni hlásit až do poloviny příštího roku.  Do budoucna by však ministerstvo chtělo obdobný projekt pro válečné veterány opět realizovat. Záleží na tom, jak budou nastaveny podmínky pro čerpání dotací.