Za českou armádou na pražskou Letenskou pláň dorazily tisíce lidí

Autor: Jana Deckerová

Téměř tři stovky vojáků a přes padesát kusů techniky dorazily dnes na pražskou Letenskou pláň, kde se konal „Den s armádou Praha 2017“. Byla zde k vidění historická i současná technika české armády a návštěvníky čekaly dynamické ukázky pozemních i vzdušných sil. Na akci dorazili také ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, kteří společně pokřtili knihu Osudy odvážných, která je sbírkou medailonků hrdinů 2. světové války.

Za českou armádou na pražskou Letenskou pláň dorazily stovky lidí

V letošním roce uplynulo sto let od prvního zformování českých i československých vojáků ve svých národních jednotkách v novodobé historii. Proto armáda představila ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha široký průřez technikou, která v uplynulých sto letech naše vojáky provázela, provází a bude provázet i v nadcházejících letech. Návštěvníci mohli vidět unikátní historické exponáty, ale i nejmodernější techniku naší armády.

Bojové umění zblízka, výcvik služebních psů i vojenský guláš

„Jsem rád, že pražská Letná dnes zažila naprosto unikátní věc. Armáda tu představila svojí techniku, a to jak historickou, tak i tu nejnovější, která se do naší armády právě zavádí,“ říká ministr obrany Martin Stropnický a dodává, že kromě techniky tu naši vojáci předvedli i dynamické ukázky, ať už to bylo bojové umění, výcvik služebních psů. Proběhla tu exhibice jednotek Čestné stráže AČR  i Hradní stráže, ale návštěvníci mohli ochutnat i pravý vojenský guláš. „Jsem rád, že tu dnes mohli lidé vidět armádu opravdu zblízka, mohli s vojáky mluvit a mohli vidět na vlastní oči i jejich techniku, která hned tak k vidění není,“ dodal závěrem ministr.

Jeho slova doplnil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář. „Jsem rád, že se naše armáda vrátila na chvilku do Prahy, aby mohla představit jejím obyvatelům i návštěvníkům svoji techniku, a že do dvou let tu bude technika ještě modernější, která je už nyní v akvizičním procesu. Je tu k vidění například vyprošťovací vozidlo, které je v současné době ve vševojskových zkouškách a následně bude zavedeno k jednotkám pozemních sil. Je to vozidlo, které armádě chybí v sestavách bojových úkolových uskupeních a bude pro ni velkým přínosem.“

POKOS, Aktivní záloha i výstava Ten druhý život

„Armáda tu dnes představila to nejlepší, co ve své výstroji a výzbroji má, a myslím, že si přišli na své všichni, a to nejen ti, kteří se o armádu zajímají,“ konstatuje organizátorka akce brigádní generálka Lenka Šmerdová. „Pražanům se tu také představila charitativní výstava Ten druhý život a svůj stánek tu má i projekt Příprava občanů k obraně státu (POKOS), ale jsou tu i stánky aktivní zálohy a rekrutačního střediska, kde mohou zájemci o vstup do armády i do aktivní zálohy dostat vyčerpávající informace.“

Při závěrečném seskoku výsadkářů, bohužel, došlo k nehodě. Jeden z výsadkářů dopadl mezi diváky a dva z nich zranil. Zraněným byla poskytnuta první pomoc na místě a poté byli převezeni k dalším vyšetřením do nemocnice. Nehoda se vyšetřuje.

Den s armádou Praha 2017 - Vrtulníky Mi-24 (vlevo) a W3A Sokol míří na Letenskou pláň

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...