Výstavy In memoriam, která je poprvé v Senátu, se zúčastnily i rodiny padlých vojáků

Autor: Miroslav Šindelář

V úterý 7. listopadu se v Senátu Parlamentu České republiky uskutečnila vernisáž výstavy In memoriam, na jejímž pořádání se podílejí odbor pro válečné veterány sekce právní Ministerstva obrany společně s první místopředsedkyní Senátu Parlamentu ČR Miluší Horskou.

Výstava In memoriam v Senátu – poprvé mimo resort MO

Slavnostního zahájení se zúčastnili ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany plukovník gšt. Eduard Stehlík, senátor Petr Šilar, předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, pozůstalí po padlých vojácích a další hosté. Expozici, která je poprvé instalovaná mimo resort Ministerstva obrany, si nenechal ujít ani velitel chrudimského výsadkového praporu podplukovník Jiří Adamec.

Výstava In memoriam, která byla v úterý spojena také s prohlídkou reprezentačních prostor Valdštejnského paláce, kde sídlí Senát, je věnována nejen památce novodobých válečných veteránů, kteří položili život při plnění služebních úkolů na zahraničních misích, ale také při plnění úkolů v České republice.

„Velice děkuji Senátu Parlamentu ČR za možnost otevřít výstavu In memoriam na jednom z nejčestnějších míst, kde se mohou naši hrdinové objevit. V těchto dnech si připomínáme naše padlé, lidi, kteří zahynuli a mnohdy zapomínáme, že tragédie jednotlivců zasahuje široké okolí, týká se jejich dětí, partnera, rodičů. Zanechává ztrátu, která se velice těžko zaceluje a často se ani po mnoha letech nezahojí. Říká se, že pokud se na člověka vzpomíná, tak nezemřel a to do té doby, dokud žije ve vzpomínkách svých nejbližších, svých přátel. Touto výstavou se snažíme připomínat – prodloužit symbolicky život těch padlých, o nichž je výstava,“ uvedl při zahájení plukovník Eduard Stehlík.

Výstava In memoriam měla premiéru v prosinci minulého roku v rámci tradiční vzpomínkové akce Ministerstva obrany na padlé vojáky nazvané Cesta za světlem. Poté se představila v Komunitním centru pro válečné veterány v Brně a na Univerzitě obrany v Brně.

Expozice v chodbě předsedů ve Valdštejnském paláci v Praze potrvá do neděle 19. listopadu a zhlédnout ji zde může i veřejnost.