Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Výstava Ten druhý život pokračuje ve svém putování

Výstava Ten druhý život pokračuje ve svém putování

18.4.2017 • V úterý 18. dubna se v Táboře na hradě Kotnov uskutečnila slavnostní vernisáž již druhého ročníku výstavy fotografií z vojenských misí „Ten druhý život“.

Slavnostní přestřižení pásky: ministr Martin Stropnický spolu se starostou Tábora Jiřím Fišerem
Slavnostní přestřižení pásky: ministr Martin Stropnický spolu se starostou Tábora Jiřím Fišerem

Vernisáže se zúčastnil ministr obrany Martin Stropnický, starosta města Tábor Jiří Fišer, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Petr Mikulenka, ředitel Speciálních sil MO brigádní generál Karel Řehka, náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž, váleční veteráni a další zástupci Ministerstva obrany, Armády ČR a územní samosprávy.

„Je dobře, že se o zahraničním působení českých vojáků ví a mluví a že je představováno právě touto formou, očima samotných vojáků. Mnozí z nich jsou velmi dobří fotografové. Letošní druhý ročník výstavy se, mimo jiné, koná také proto, že ten první byl úspěšný. A loňská výstava navíc přispěla na dobrý účel. Fotografie podpořily centrum pro válečné veterány v Brně,“ řekl úvodem ministr obrany Martin Stropnický.

Také v případě druhého ročníku výstavy fotografií jde o putovní výstavu, která se od 18. dubna do 5. listopadu 2017 postupně představí v sedmi městech České republiky: Tábor, Plzeň, Karlovy Vary, Liberec, Vyškov, Ústí nad Labem a Pardubice. Mimořádně ji také bude možno zhlédnout v rámci expozice MO a AČR na veletrhu IDET.

Záštitu nad výstavou převzal ministr obrany České republiky Martin Stropnický a představitelé všech měst či krajů, kde se výstava letos představí.

Prostředí, zvyky a obyvatelé

Základní myšlenka výstavy zůstala stejná - přiblížit návštěvníkům činnost novodobých válečných veteránů a působení Armády ČR v zahraničních operacích. Fotografové se zaměřili zejména na prostředí, zvyky a obyvatele konkrétní země, ve které čeští vojáci po dobu svého působení žijí.

V letošním roce se představí pět nových autorů z řad příslušníků Armády ČR, rotný Radek Venglář z mechanizované brigády v Hranicích, vojenská kaplanka nadporučice Gabriela Horáková z Vojenské akademie ve Vyškově nebo rotmistr Josef Spurný, nadpraporčík Jiří Švejda a kapitán Jan Czvalinga z letecké základny v Náměšti nad Oslavou.  Tým autorů vojáků opět doplní profesionální fotoreportérky Jarmila Štuková a Lenka Klicperová. Nasazení 601. skupiny speciálních sil zachytil na svých snímcích David Jirásek.

Slavnostní zahájení výstavy v Táboře doprovodila prezentace vojenské techniky a ukázky činnosti Vojenské policie a útvarů Armády České republiky z regionu.

V letošním roce bude také vydána samostatná kniha, v níž čtenáři naleznou příběhy, rozhovory a fotografie s tématem působení českých vojáků v zahraničních operacích po roce 1990. Část výtěžku z prodeje knihy půjde ve prospěch Komunitního centra pro válečné veterány při Vojenské nemocnici Brno.

Průměrné hodnocení (4 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • S fotoreportérkou Jarmilou Štukovou S fotoreportérkou Jarmilou Štukovou S fotoreportérkou Jarmilou…
 • S fotoreportérkou Jarmilou Štukovou S fotoreportérkou Jarmilou Štukovou S fotoreportérkou Jarmilou…
 • Z výstavy Z výstavy Z výstavy
 • Slavnostní přestřižení pásky: ministr Martin Stropnický spolu se starostou Tábora Jiřím Fišerem Slavnostní přestřižení pásky: ministr Martin Stropnický spolu se starostou Tábora Jiřím Fišerem Slavnostní přestřižení pásky:…
 • Úvodní slovo ministra obrany Úvodní slovo ministra obrany Úvodní slovo ministra obrany
 • Doprovodná ukázka výzbroje a výstroje Vojenské policie Doprovodná ukázka výzbroje a výstroje Vojenské policie Doprovodná ukázka výzbroje a…
 • Doprovodné ukázky techniky AČR Doprovodné ukázky techniky AČR Doprovodné ukázky techniky AČR
 • Ministr obrany ocenil táborského příslušníka AČR des. Karla Hrušku, jenž v Afghánistánu utrpěl vážné zranění nohy Ministr obrany ocenil táborského příslušníka AČR des. Karla Hrušku, jenž v Afghánistánu utrpěl vážné zranění nohy Ministr obrany ocenil táborského…
 • Autoři letošních fotografií Autoři letošních fotografií Autoři letošních fotografií
 • Ze zahájení výstavy Ze zahájení výstavy Ze zahájení výstavy
 • S jednou z autorek npor. Gabrielou Horákovou S jednou z autorek npor. Gabrielou Horákovou S jednou z autorek npor. Gabrielou…
 • S jedním z autorů prap. Josefem Spurným S jedním z autorů prap. Josefem Spurným S jedním z autorů prap. Josefem…


Výstava Ten druhý život pokračuje ve svém putování
Autor: Jakub Horníček
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: Jana Zechmeisterová