Výstava malíře Karola Molnára v Topičově salónu ukazuje obrazy z Francie a Británie

Autor: Miroslav Šindelář

V pondělí 4. září se v legendárním pražském Topičově salónu na Národní třídě uskutečnila vernisáž výstavy, která se věnuje průřezu díla malíře Karola Molnára.

Zúčastnila se jí i řada hostů, mezi nimiž nechyběla ani první generálka české armády Lenka Šmerdová.

Kurátor výstavy Pavel Šmidrkal řekl, že jde o symbolické vyjádření úcty k odkazu malíře, který ač umělec a křehkého duševního ladění, zahrnutý velkou přízní profesora Františka Kupky v Paříži, se dobrovolně přihlásil do československé zahraniční armády v době 2. světové války. „Svoji odvahu nakonec zaplatil trvale poškozeným zdravím. Zemřel v Praze v roce 1981 osamělý, nedoceněný, přehlížený a trpící,“ dodal Pavel Šmidrkal.

Narůstající dluh vůči jeho malířskému odkazu se snaží zmírnit právě výstava v Topičově salónu, na které jsou instalovány jeho nejznámější obrazy, a to především z období, kdy žil ve Francii a Velké Británii.

Nad výstavou, která v centru Prahy potrvá do 15. září, převzali osobní záštitu prezidenti České a Slovenské republiky Miloš Zeman a Andrej Kiska.

První expozice díla malíře a vlastence Karola Molnára se konala ve Školícím a vzdělávacím středisku Ministerstva obrany ČR v Komorním Hrádku 25. června 2013, a to k 20. výročí vzniku novodobé české armády.