Výdaje na obranu musí zůstat prioritou, vzešlo ze schůzky ministra a premiéra

Autor: Lucie Růžková

Ministr obrany Martin Stropnický se dnes dopoledne setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou, aby podrobně bilancovali o uplynulých čtyřech letech funkčního období resortu. Probrali řadu témat. Tím nejdůležitějším bylo zvyšování rozpočtu armády, uzavření nákupů nové a modernizované techniky či nábor vojáků.

Ministr se Sobotkou

„Když si do ruky vezmete programové prohlášení vlády a skutečně objektivní bilanci, tak musím konstatovat, že programové prohlášení bylo naplněno,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický.

Bohuslav Sobotka na začátku tiskové konference připomněl okolnosti, za kterých současná vláda v roce 2014 nastupovala do funkce. V té době totiž došlo k zásadní proměně bezpečnostní mapy a významně se zhoršila bezpečnostní situace v Evropě, ale i ve světě. Česká republika patřila mezi země, které byly solidární, a aktivně se zapojila do boje proti terorismu.

Aktivní pomoc proti terorismu

„Opakovaně jsme pomohli Iráku, irácké armádě a Kurdům, kteří bojovali proti tzv. Islámskému státu. Dodávali jsme jim munici, ruční palné zbraně a umožnili jsme také dodávku zbrojní techniky včetně letounu L-159. Dnes v Iráku působí letecký poradní tým, Vojenští policisté a pomáháme školit irácké piloty,“ sdělil Bohuslav Sobotka.

Premiér a ministr obrany hovořili také o stabilizaci armády. Resortu obrany se v letošním roce podařilo připravit a ve vládě prosadit důležité koncepční dokumenty. Šlo například o dlouhodobý výhled pro obranu do roku 2030, koncepci výstavby armády či aktualizaci obranné strategie České republiky do roku do roku 2025.

Zahájen byl také rekrutační program, který povede k tomu, aby byla obsazena volná tabulková místa a byly posíleny početní stavy. Jen pro srovnání, v roce 2014 bylo v armádě necelých 21 tisíc vojáků, na konci letošního roku by jich v armádě mohlo být o 3500 více. „Jen za minulý rok se nám i při nízké nezaměstnanosti podařilo rekrutovat 2200 nových vojáků. Rozvíjí se také počet aktivních záloh. Byly doby, kdy jsme členů aktivních záloh měli 1200, v současné době atakujeme hranici dvou tisíc,“ vypočítal ministr Stropnický.

Armádě se daří vylepšovat výzbroj

Klíčovým tématem bezesporu byla modernizace armády a zlepšování její výzbroje. „Existují ambiciózní plány a daří se je postupně plnit. Po třech letech dochází k faktickému zlepšování výzbroje armády a jednotlivé projekty, které jsme zahájili, pokračují, nebo jsou postupně dokončovány,“ konstatoval Bohuslav Sobotka.

Současná vládní koalice se mimo jiné také zavázala, že do roku 2020 dosáhne rozpočet ministerstva obrany 1,4 procenta HDP. Premiér Sobotka a ministr obrany Stropnický se dnes dohodli, že budou spolupracovat nejen při přípravě rozpočtovém výhledu, ale i při sestavování rozpočtu na příští rok tak, aby tento koaliční závazek byl dodržen. Podle Sobotky musí obrana zůstat prioritou i v dalších letech. „Zhruba desetiprocentní meziroční nárůst obranného rozpočtu je jedním z největších v Evropě,“ dodal ministr Stropnický s tím, že resort letos hospodaří s částkou 52,5 miliardy korun.

Záznam tiskové konference

Autor: Jakub Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...