Výdaje na obranu musí být prioritou státu, zaznělo na konferenci na Pražském hradě

Autor: Viktor Meca

U příležitosti výročí 100 let od založení Československa proběhla dnes na Pražském hradě národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost. Tu pod záštitou ministra obrany Lubomíra Metnara a vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka zorganizovalo sdružení Jagello 2000. Vystoupili na ní vedle vrcholných představitelů státu, včetně premiéra Andreje Babiše, také náměstek ministra obrany Jakub Landovský a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský ve svém projevu připomenul úmrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu. „Jakkoli jsou tyto zprávy tragické, nesmí zastínit širší kontext. Nesmí znamenat zapomnění toho, že bezpečnost celého euroatlantického společenství je nedělitelná, že ji musíme udržovat a že za ní neseme sami svůj díl odpovědnosti. Jakékoliv kroky směrem k izolacionalismu by v konečném důsledku znamenali jen oslabení naší vlastní bezpečnosti a obrany,“ uvedl náměstek a pak pokračoval:  „Afghánistán je někdy vykreslován jako americká válka, jako něco, co se nás netýká. A já s takovým hodnocením musím kategoricky nesouhlasit. Afghánistán dál světu Al-kajdu, ideologii, kterou následně převzal Islámský stát, ideologii, která je přímo namířená na zničení naší západní civilizace.“

Vedle nutnosti spolupráce zemí EU v oblasti obrany se náměstek věnoval i výdajům na obranu, obranným akvizicím a spolupráce s obranným průmyslem. Vztahem ekonomiky k obraně země se věnoval také druhý blok dnešní konference, ve které vystoupil armádní generál Aleš Opata, který několikrát zopakoval: „Stále říkám, že armáda ví, co chce. My máme jasný směr, máme podporu a máme přislíbené stabilní financování. Jsem rád, že rozpočet se bude postupně navyšovat ke dvěma procentům HDP. Přesně tak, jak bylo dohodnuto se spojenci NATO.” 

Armáda chce dokončit modernizaci

V následující debatě pak náčelník Generálního štábu AČR dodal, že mnohem důležitější než lpění na procentech je, aby armáda mohla dokončit modernizační projekty a splnila závazky, ke kterým se Česká republika zavázala. Ekonomický komentátor týdeníku Euro Miroslav Zámečník a plukovník Vladan Holcner z Univerzity obrany v této souvislosti hovořili o nutnosti oddělit výdaje na obranu od ekonomické kondice státu. Upozorňovali na to, že otázka financování obrany musí být prioritou každého státu a že bez spojenectví typu NATO si dnes stát sám obranu nezajistí.

V prvním bloku vystoupil také nedávný předseda Výboru pro obranu NATO armádní generál Petr Pavel. Ten ve výčtu současných hrozeb vedle terorismu zmínil i Rusko, které považuje za nevyzpytatelné. O vlivu Ruska v historii naší země a i na současnou bezpečnost České republiky i střední Evropy ve svých příspěvcích hovořili také akademici z Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity.

Celou konferenci pak završila politická debata zástupců politických stran, které mají své zastoupení v Poslanecké sněmovně.