Vojenští policisté se zapojili do projektu Ježíškova vnoučata

Autor: por. Nikola Hájková, tisková a informační důstojnice VeOSVP

Příslušníci Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha se zapojili do projektu Ježíškova vnoučata. Ve středu 13. prosince zavítali do Domova Matky Vojtěchy v Prachaticích, kde zdejším seniorům představili služební techniku, výstroj, výzbroj a vzájemně si vyměnili spousty vřelých slov. Mysleli také na to nejdůležitější – na zdraví, které seniorům přivezli v podobě čerstvého ovoce.

Vojenští policisté se zapojili do projektu Ježíškova vnoučata

„Na projekt Ježíškova vnoučata mě upozornila moje přítelkyně. Podstata projektu mne oslovila natolik, že jsem se neváhal pokusit zrealizovat přání seniorů v tomto domově, kteří se jednoduše toužili setkat s příslušníky armády,“ říká patron projektu, Ježíškovo armádní vnouče, praporčík Ondřej Hloušek.

V domově Matky Vojtěchy jsou umístěni senioři, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. Krátkodobá paměť jim neslouží, proto byli rádi, že si společně s vojáky mohli zavzpomínat na svoje mladá léta, která strávili v armádě. Vojenská policie lákala obyvatele Prachatic natolik, že byl domov v jednu chvíli plný nejen seniorů, ale i dětí z místní školy a školky. Posadit se na vojenskou motorku nebo vzít zbraň do ruky si nenechal ujít ani personál domova, který svým klientům věnuje precizní péči.

„Netušil jsem, jak moc se armáda změnila. Armáda dnes není demonstrativním nástrojem síly. Je to instituce, která dokáže i pomoci. Dokázali to tito vojenští policisté, kteří ve svých řadách uskutečnili finanční sbírku. Sbírku, díky níž jsem zásobeni ovocem, máme nové radiopřehrávače a naplnila se i kasička na podporu provozu našeho zařízení. Propojily se dva světy, které jsou zdánlivě na míle vzdálené,“ okomentoval celou akci ředitel domova Robert Huneš.

Se služebními psy navštívili i hospic

Poněkud komorněji probíhala návštěva vojenských policistů v přilehlém hospici. Zdejší pacienti jejich návštěvu ocenili. Bylo to nenadálé zpestření pobytu v hospici, kdy jim největší radost udělali služební psi, které si láskyplně hladili.

„Ježíškova vnoučata přináší seniorům radost v předvánočním čase, kdy se cítí nejvíce osamělí. Lidé s dobrým srdcem je obdarovávají štěstím. Já osobně to považuji za zázrak a jsem ráda, že tím naším byli dnes příslušníci Velitelství ochranné služby Vojenské policie,“ zmínila na rozloučenou sociální pracovnice Markéta Nováková.