Vojenští a státní policisté spolupracují na technických inovacích i efektivitě výcviku

Autor: poručice Nikola Hájková, Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha

Ozbrojené složky, které ke své činnosti využívají motocykly, se letos poprvé zúčastnily veletrhu Motosalon v Brně. Ten se pod záštitou BESIPU uskutečnil od čtvrtka 8. do neděle 11. března na brněnském výstavišti. Jednostopé stroje Vojenské policie, Hradní stráže a Policie České republiky si prohlédlo 60 tisíc návštěvníků.

Motosalon

Devátého ročníku mezinárodního veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení se tradičně účastní i zástupci resortu obrany, kteří pro svoji služební činnost využívají motocykly. Na veletrhu letos zazářily především motocykly BMW R 1200 RT Vojenské policie a Hradní stráže.

„Vojenská policie nebyla dříve v povědomí veřejnosti natolik, jak je tomu dnes. Díky navázání spolupráce s Policií České republiky se nám otevřely dveře. Máme možnost naši práci prezentovat na různých akcích a navíc vzrostla i kvalita našeho výcviku, protože si s kolegy od státní policie předáváme cenné zkušenosti,“ řekl vojenský policista praporčík Lubomír Kaluža.

Předávají si zkušenosti

Zkušenosti si vojenští policisté, státní policisté a příslušníci Hradní stáže nepředávají pouze v oblasti jízdních dovedností, soustřeďují se také na technické inovace a efektivitu výcviku. Společně hodnotí způsob používání motocyklů v praxi a vylepšují praktiky, kterými lze motorkářům předat cenné podněty k zajištění bezpečného provozu na komunikacích. Zájemci se na veletrhu mohli o této problematice informovat v prezentačním stánku BESIPU.

Vojenská policie a příslušníci Hradní stráže na veletrhu také návštěvníkům představili odbornou činnost svých složek. „Zaměřil jsem se hlavně na oddělení doprovodů, které motocykly denně využívá. Zájem o motorky byl velký vždy, ale tentokrát nás oslovila řada zájemců, kteří by se rádi stali našimi kolegy,“ podotkl rotmistr Hes z Velitelství ochranné služby VP.

Setkali se i tři ředitelé

Čestným hostem ředitele Motosalonu byl velitel Velitelství ochranné služby Vojenské policie plukovník Jiří Roček, který se zde setkal s ředitelem Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje plukovníkem Leošem Tržilem a vedoucím Odboru služby dopravní policie Jihomoravského kraje plukovníkem Jindřichem Rybkou. „Jednoznačně jsme se shodli na tom, že spolupráce obou složek má největší smysl v dopravně pořádkové oblasti a při zabezpečování ochrany osob. Na to se nelze připravit jinak než společným výcvikem. Velmi si cením toho, že dobré vztahy mezi námi fungují,“ sdělil po ukončení veletrhu plukovník Roček.