Padlým vojákům vzdají úctu představitelé státu, armády i veřejnost

Autor: Lucie Růžková

Už v úterý v noci odstartoval vojenský speciál do afghánského Bagrámu, aby ve středu odpoledne dosedl zpět na ruzyňském letišti v Praze s ostatky rotného Martina Marcina a desátníků Kamila Beneše a Patrika Štěpánka. Trojici vojáků v neděli brzy ráno při pěší patrole zabil sebevražedný atentátník.

„Na základě návrhu náčelníka generálního štábu Aleše Opaty jsem se rozhodl vojáky in memoriam povýšit do hodností štábních praporčíků,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar.

Na palubě letadla bude zástupce náčelníka generálního štábu – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner, do jehož kompetence spadá velení a řízení jednotek v misích a operacích, dále podplukovník Daniel Cekul, velitel 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kaplan a psycholog.

Vojáky vezeme domů, do vlasti, k rodinám

„Pro armádu je návrat našich hrdinů důležitý. Vezeme je domů, do vlasti, k jejich rodinám se všemi poctami, které jim náleží. Letadlo z Bagrámu odstartuje tak, aby na Ruzyni přistálo ve středu 8. srpna v 16.15 hodin. Nad územím republiky ho doprovodí stíhací letouny Gripen,“ sdělil na dnešním tiskovém briefingu první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun.

Smutečního aktu se zúčastní rodiny padlých vojáků, prezident republiky Miloš Zeman a nejvyšší ústavní a vládní činitelé. Přítomni budou i zástupci Armády ČR a 42. mechanizovaného praporu z Tábora. Na pietním aktu pronese smuteční proslov hlavní vojenský kaplan plukovník gšt. Jaroslav Knichal.

Kolona přepraví těla vojáků do Střešovic

Poté kolona pohřebních vozů, kterou doprovodí Hradní stráž a Vojenská policie, přepraví těla do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.„Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí,“ dodal generál Baloun. Kolona poté ostatky padlých odveze do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Všechny rodiny souhlasily, že pohřby padlých vojáků v místech, která si samy určí, se uskuteční s vojenskými poctami.