Vojenský policista Lukáš Kvapil se po rekonvalescenci vrací na start Rallye Dakar

Autor: Michal Voska

Nadporučík Lukáš Kvapil není obyčejný vojenský policista, ale také automobilový závodník. Na start legendární Rallye Dakar se sice příští rok také postaví, už ne ale s motocyklem, ale offroadem doprovodného media týmu. Fanouškům tak zprostředkuje závod ze zcela jiného pohledu.

Vojenský policista se opět vrací na start legendární rallye

Rallye Dakar, to nejsou jen silné závodní stroje upravené pro podmínky nejnáročnější dálkové rallye, ale i skutečné lidské příběhy. Představitelem jednoho z nich je i závodník a především vojenský policista Lukáš Kvapil, který si v roce 2017 splnil sen, a postavil se se svým motocyklem Yamaha na start Dakaru.

O rok později se na náročnou trať vrací, tentokrát ovšem na čtyřech kolech vozidla Ford Ranger, v rámci doprovodného media týmu. Lukáš měl možnost okusit nejen závod, dvě etapy, ale i co znamená pomoc raněnému závodníkovi a ve finále pak sám pro zranění musel odstoupit.

Uplynulý rok Lukáše Kvapila lze popsat v několika bodech - dlouhodobá rekonvalescence, ocenění za Fair play čin ministrem obrany Martinem Stropnickým, zcela nové pojetí a směřování kariéry a hlavně návrat na start Dakaru.

Přestupní stanice

„Jsem rád, že v roce 2018 budu moci znovu zažít Dakar, i když v úplně nové roli, na kterou se moc těším, a to v rámci doprovodného media týmu. Těším se na všechny týmy, skvělou, ale neskutečně náročnou atmosféru i na jednotlivé etapy. Pocity závodníků a pohled do zákulisí rallye je něco, co mě už jako malého kluka neuvěřitelně přitahovalo. Splním si tak svůj další dětský sen a jsem rád, že budu moci tyto pocity zprostředkovat fanouškům, kteří, třeba jako kdysi já, hltají každý článek, fotku a zpravodajství z tohoto neskutečného podniku. Svoji roli v media týmu vnímám jako jakousi přestupní stanici mezi mým závoděním na motocyklu a směřováním k dalšímu ročníku Dakaru, kde se na start hodlám postavit na čtyřech kolech,“ uvedl nadporučík Kvapil.

Bez výrazných úprav

Oproti závodním speciálům, které mají výkony v řádu 600 a více koní, bude Kvapil řídit vůz Ford Ranger s motorem o objemu 3,2 litru. Tento dvousetkoňový turbodiesel s vysokým krouticím momentem neprodělal žádné převratné úpravy. Došlo především k rozšíření vozu za užití podložek, dále jsou zde použity speciální terénní kola a pneumatiky, nainstalována zahrádka se světelnou rampou, rám a vylepšené sedačky s pětibodovým bezpečnostním pásem.

Samozřejmostí je pak hasicí přístroj, řada nářadí i drobné náhradní díly. Vůz, který je v našich končinách brán jakožto luxusní pracovní pick-up s nástavbou, se tak stane závodním náčiním media týmu na trase dlouhé přes deset tisíc kilometrů.