Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Vojenská policie převzala předsednictví mnohonárodního praporu v NATO

Vojenská policie převzala předsednictví mnohonárodního praporu v NATO

8.12.2017 • Náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž převzal ve středu 6. prosince předsednictví řídícího výboru Mnohonárodního praporu vojenské policie NATO (NATO MNMPBAT) z rukou plk. Michala Migáta, ředitele slovenské vojenské policie, který tuto funkci zastával v uplynulém roce.

Podpis oficiálních výstupů z jednání
Podpis oficiálních výstupů z jednání

Stalo se tak v průběhu výroční konference, která se uskutečnila v Olomouci od 4. do 7. prosince. Její součástí bylo i zasedání zmíněného řídícího výboru (Command and Control Group - CCG), nejvyšší autority projektu, na němž se kromě České republiky podílejí i Polsko, Chorvatsko a právě Slovensko.

Cílem konference bylo zejména upřesnění dalšího směřování NATO MNMPBAT, sladění aktivit plánovaných na příští rok, jejichž vyvrcholením bude cvičení „Sharp Lynx 2018“, a stanovení hlavních cílů pro rok 2019. Účastníci konference analyzovali i probíhající proces připojení praporu k Mnohonárodnímu sboru Severovýchod v polském Štětíně a vyhodnotili výsledky nasazení příslušníků NATO MNMPBAT v zahraničních operacích.

Bilancovali uplynulé dekády

„V letošním roce jsme v Liptovském Mikuláši na Slovensku slavili desáté výročí založení NATO MNMPBAT, a tak v průběhu celého roku docházelo k bilancování uplynulé dekády. Dnes jsme převzali předsednictví projektu, čímž jsme si ukrojili velký kus zodpovědnosti za jeho další směřování. Zde, na jednání CCG v Olomouci, jsme dolaďovali i detaily další činnosti praporu. Příští rok nás například čeká organizace mnohonárodního cvičení Sharp Lynx 2018 v Brně a rozšíření našeho zapojení do výcvikových misí v Iráku,“ řekl náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž.

Mnohonárodního prapor vojenské policie NATO může být v souladu s příslušnými doktrínami využit v rámci operací NATO k celé škále specifických činností. Jedná se zejména o stabilizační operace a všestrannou policejní podporu aliančních sil v místě nasazení.

Průměrné hodnocení (6 hlasů): 1.67, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Společné foto účastníků jednání Společné foto účastníků jednání Společné foto účastníků…
  • Podpis oficiálních výstupů z jednání Podpis oficiálních výstupů z jednání Podpis oficiálních výstupů z…
  • Bývalý předseda řídícího výboru MNMPBAT plk. Migát si třese rukou se současným předsedou brig. gen Křížem Bývalý předseda řídícího výboru MNMPBAT plk. Migát si třese rukou se současným předsedou brig. gen Křížem Bývalý předseda řídícího…

Autor: plk. Jan Šmíd