Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Vojáky v Afghánistánu přijel podpořit ministr obrany

Vojáky v Afghánistánu přijel podpořit ministr obrany

18.7.2014 • Ministr obrany Martin Stropnický navštívil české vojáky v Afghánistánu. Stalo se tak týden po sebevražedném atentátu, při kterém čtyři vojáci zemřeli a jeden později podlehl svým zraněním v nemocnici.

„Chci vám tlumočit, že na vás lidi doma myslí, že si vás váží a jsou hrdí na to, že mají takové vojáky. I já jsem na vás hrdý a předstupuji před vás s pokorou," řekl při včerejším setkání s vojáky na základně Bagrám ministr Stropnický.

Zároveň jim předal vzkazy a kondolence od běžných občanů, kterých se na ministerstvu sešlo několik set. „Máme z toho radost, je to samozřejmě pozitivní a povzbuzující," komentoval podporu jeden z vojáků.

Velitel strážní roty v Bagrámu kapitán Jiří Pazděra po ministrovi poslal dopis prezidentu Miloši Zemanovi. Vojáci v něm hlavě státu a svému vrchnímu veliteli děkují za projevenou soustrast rodinám padlých kolegů a vzkazují, že svůj úkol dokončí.

„Děláme konkrétní kroky, aby rodiny padlých vojáků dostaly to, co si zaslouží," zdůraznil Stropnický, který od vojáků dostal netradiční dárek - zarámovanou českou vlajku, která vlála na jednom z obrněných vozidel poničených při sebevražedném útoku. „Bude viset na opravdu čestném místě," slíbil ministr.

Bezpečnostní situace není dobrá

Intenzita útoků na spojenecké základny se v poslední době stupňuje. „Jsme v období zvýšené aktivity Talibanu. Nebezpečí pro vojáky je tak pochopitelně větší," vysvětlil kaplan jednotky Tomáš Mlýnek. Ten společně s psychologem pomáhá vojákům vyrovnat se se ztrátou kolegů a kamarádů.

„Situace v jednotce odráží nedávné události. Na vojácích se to projevilo, ale dělají dál svoji práci," popsal náladu vojenský psycholog Rostislav Klíma. V prostorách ubytovny vojáci zřídili pietní místo. Na zdi visí fotky zabitých vojáků, pod nimi hoří svíčka.

Ministr navštívil také základnu v Kábulu

Návštěva ministra Stropnického málem skončila pouze prohlídkou základny Bagrám. Jeho cestu do hlavního města Kábulu ohrozil několikahodinový raketový útok na tamní letiště. Velení uzavřelo vzdušný prostor, a tak hrozilo, že se bude muset ministr z Bagrámu vrátit do Česka. Těsně před konečným rozhodnutím ale přišlo povolení k přeletu. Ministr se tak mohl setkat se zástupcem velitele mise ISAF generálem Carstenem Jacobsonem, prohlédl si základnu KAIA a povečeřel s českými vojáky, kteří zde působí. Dnes ráno ministr svou návštěvu Afghánistánu zakončil prohlídkou americké polní nemocnice.

 • Chcete-li stáhnout fotografii v nejvyšší možné kvalitě, pak konkrétní snímek otevřete (zobrazí se jako jediný na nové stránce) a pravým tlačítkem zvolte uložit obrázek jako

Průměrné hodnocení (15 hlasů): 4.73, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • vojáci na základně Bagrám vojáci na základně Bagrám vojáci na základně Bagrám
 • obrněné vozidlo MRAP obrněné vozidlo MRAP obrněné vozidlo MRAP
 • vojáci uvnitř obrněného vozidla vojáci uvnitř obrněného vozidla vojáci uvnitř obrněného vozidla
 • vojáci na základně Bagrám vojáci na základně Bagrám vojáci na základně Bagrám
 • Pietní místo na základně Bagrám připomíná padlé české vojáky Pietní místo na základně Bagrám připomíná padlé české vojáky Pietní místo na základně…
 • ministr Martin Stropnický s vojáky v Bagrámu ministr Martin Stropnický s vojáky v Bagrámu ministr Martin Stropnický s…
 • ministr Martin Stropnický s vojáky v Bagrámu ministr Martin Stropnický s vojáky v Bagrámu ministr Martin Stropnický s…
 • Ministr Stropnický krátce po atenátu navštívil vojáky v Afghánistánu. Ti mu darovali vlajku z výbuchem poškozeného obrněnce Ministr Stropnický krátce po atenátu navštívil vojáky v Afghánistánu. Ti mu darovali vlajku z výbuchem poškozeného obrněnce Ministr Stropnický krátce po…
 • Martin Stropnický s generálem Jacobsonem Martin Stropnický s generálem Jacobsonem Martin Stropnický s generálem…
 • ministr obrany po příletu na základnu KAIA ministr obrany po příletu na základnu KAIA ministr obrany po příletu na…


Vojáky v Afghánistánu přijel podpořit ministr obrany
Autor: Jan Kouba
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: Petr Medek