Vojáci se představili na Dnech NATO a Vzdušných sil AČR

Autor: Vladimír Marek, Michal Voska

Letošní ročník Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil AČR, konající se tradičně na ostravském Letišti Leoše Janáčka, byl ve znamení tří sedmnáctek. Jednalo se již o sedmnáctý ročník, uskutečnil se v roce 2017 a Dnu vzdušných sil byla věnována neděle 17. září.

Exhibice vojáků na Dnech NATO a Vzdušných sil AČR

Akce, jejímž cílem bylo prezentovat veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Armáda České republiky a její spojenci, se zúčastnil ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a řada dalších významných hostů.

Oficiální program zahájil krátce po jedenácté hodině povelem k výstřelu z tankového kanónu armádní generál Josef Bečvář. Součástí slavnostního zahájení byl rovněž seskok elitních armádních výsadkářů, z nichž většina měla za sebou několik tisíc výsadků, z letounu CASA z výšky 1 200 metrů.

„Tyto dva dny jsou významnou mezinárodní ukázkou vojenské techniky a prezentace armád členských států NATO. Jsem velice rád, že se vás zde sešlo tolik. Neslavíme jen Dny NATO s účastí přes sto tisíc diváků, ale i 18 let našeho působení v Alianci. Za tu dobu se naše země stala rovnocenným partnerem, se kterým se vždy počítá,“ řekl v úvodním proslovu ministr obrany Martin Stropnický.

S Aktivní zálohou můžeme počítat

Jménem armády přivítal diváky také generál Bečvář: „Armáda České republiky naplňuje své hlavní poslání, jímž je obrana naší země a závazky vůči spojencům. Daří se nám doplňování personálu, naše jednotky jsou v průměru naplněny na osmdesát tři procent. Podařilo se nám získat již více než dva tisíce příslušníků Aktivní zálohy. To je další jednotka, se kterou můžeme počítat. Pokračujeme v modernizaci výzbroje a nákupu potřebného materiálu,“ řekl při této příležitosti náčelník Generálního štábu AČR. Dále návštěvníky seznámil s konkrétními akvizicemi, které by měly výrazným způsobem přispět k modernizaci AČR.

Generálním partnerem Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil se letos stala Slovenská republika, která jak na zemi, tak i ve vzduchu představila své ozbrojené síly. Také Armáda České republiky se stejně jako v minulých ročnících podílela jak na letových, tak i na pozemních ukázkách. Vzdušné síly ukázaly bojové letouny JAS-39 Gripen a L-159 Alca, vrtulníky Mi-24/35, Mi-171, Mi-8 a W3A Sokol, dopravní letouny Airbus A319 CJ, C-295M CASA, L-410 a JAK-40.

Ve vzduchu se největší pozornosti diváků těšila špičková akrobacie armádního display pilota kapitána Ivo Kardoše s nadzvukovým letounem JAS-39 Gripen. Během jeho vystoupení dosahovalo přetížení 9 G. Jeho pětasedmdesátikilogramové tělo tak najednou vážilo sedm set kilogramů. Tento elitní pilot získal na Royal International Air Tatto ve Fairfordu cenu za nejlepší zahraniční ukázku a na 70. leteckém dnu v Yeoviltonu byl oceněn za nejhezčí leteckou ukázku v kategorii letounů. Kromě vystoupení na těchto zahraničních a domácích akcích si kapitán Kardoš plní své každodenní povinnosti pilota na letecké základně Čáslav.

Léčka na vozidlo

Na zemi se těšili nemalé pozornosti příslušníci 102. průzkumného praporu, kteří po vysazení z vrtulníku předvedli léčku na vozidlo. Jejím cílem bylo získání významných dokumentů a také osob, které mohly poskytnout důležité zpravodajské informace.  

Nasazení těžké techniky mohli návštěvníci vidět během dynamické ukázky příslušníků 7. mechanizované brigády. Jejím námětem bylo obsazení důležitého mostu a zničení základny povstalců mechanizovanou četou vyzbrojenou bojovými vozidly pěchoty BVP-2 a tankem T-72M4CZ. Do ukázky se zapojily i vzdušné síly a imitované dělostřelectvo. Také letos se na těchto dnech představili příslušníci Aktivní zálohy. Významnou roli spojenou především s organizační fází této akce sehráli příslušníci Vojenské policie. Vojenský historický ústav se pochlubil novým přírůstkem. Stal se jím druhoválečný americký lehký tank M3A1 Stuart. Hradní stráž zase předvedla dokonalou souhru motoristické doprovodné jednotky.

Z prezentované nové vojenské techniky diváky zaujal například samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ, obrněné vozidlo TITUS či jeden z nejsofistikovanějších bojových systémů, který byl vyvinut na základě požadavků německého Bundeswehru, bojové vozidlo pěchoty PUMA.

Dny NATO

Autor: Vladimír Marek, Michal Voska

Nahrává se přehrávač videa ...