Vláda schválila nominaci generála Opaty na náčelníka generálního štábu

Autor: Jan Pejšek, ředitel odboru komunikace MO

Vláda dnes souhlasila s návrhem ministryně obrany Karly Šlechtové, aby se novým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR stal od 1. května 2018 generálporučík Aleš Opata. Zároveň v souladu se zněním Ústavy ČR a zákona o ozbrojených silách uložila Karle Šlechtové projednat svůj návrh ve sněmovním Výboru pro obranu a pověřila předsedu vlády předložit tento návrh prezidentu republiky, který náčelníka GŠ jmenuje.

Ministerstvo obrany nakoupilo během dvou let výstroj za víc než půl miliardy
Generál Opata by měl ve funkci nahradit armádního generála Josefa Bečváře, kterému na konci června letošního roku končí služební poměr.

S členy Výboru pro obranu ministryně návrh na jmenování generála Opaty projednala na dnešní polední schůzi. Všech přítomných šestnáct poslanců ji podpořilo.

„Generál Opata má moji plnou důvěru a velký respekt mezi vojáky i odborníky. Velel jednotkám na území České republiky, v misích na Balkáně a v Afghánistánu, působil i ve velitelských strukturách NATO. V současné době působí jako jeden ze zástupců náčelníka generálního štábu, v jeho osobě bude zachována stabilita a kontinuita armádního velení,“ zdůraznila Karla Šlechtová.

„Mohu Vás ujistit, že voják Armády České republiky a obrana naší země pro mě nadále budou dvě klíčové priority,“ uvedl ve svém krátkém vystoupení na Výboru pro obranu generál Opata.

Svému nástupci pogratuloval také stávající náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář. „Generálporučík Aleš Opata bezesporu patřil mezi hlavní kandidáty na post náčelníka Generálního štábu. Jsem přesvědčen, že bude v této funkci působit se stejně vysokým nasazením jako na dosavadních pozicích. Přeji mu, aby plánovaná reorganizace Generálního štábu a další stanovené úkoly přispěly k rozvoji a posilování schopností armády. K návrhu na jeho jmenování mu blahopřeji," konstatoval generál Bečvář.