Vím, že tato mise smysl má, vojáci a spojenci mě o tom přesvědčili

Autor: Tiskové oddělení MO

Ministryně obrany Karla Šlechtová poprvé navštívila české vojáky v Afghánistánu. Během dvoudenní cesty se setkala s příslušníky strážní roty na základně Bagram i s velením a prvky 16. úkolového uskupení AČR působícími na letišti Hamida Karzáího v Kábulu. Jednala také s nejvyššími představiteli mise Resolute Support a se svým afghánským protějškem.

Ministryně obrany navštívila vojáky v Afghánistánu

„Potřebovala jsem se přesvědčit, zda českým vojákům zde v Afghánistánu něco nechybí, zda mají veškerou výstroj a nezbytnou výbavu pro plnění svých úkolů v této operaci. Vracím se zpět do České republiky a vím, že tato mise má smysl. Vojáci a spojenci mě o tom přesvědčili,“ zdůraznila ministryně Šlechtová.

Dodala, že ji spojenečtí velitelé i nejvyšší představitelé Afghánistánu několikrát žádali, aby česká mise v zemi zůstala. Například vrchní velitel operace Resolute Support v Afghánistánu generál John Nicholson podle ní vyzvedl českou jednotku jako jeden z těch vůbec nejlépe sloužících týmů, který v zemi je.

V Afghánistánu působí 236 českých vojáků

V Afghánistánu v současné době působí v rámci mise Resolute Support celkem 236 českých vojáků. Velitelství Úkolového uskupení Armády České republiky je dislokováno na základně HKIA (Hamid Karzai International Airport ) v Kábulu, kde působí také letecký poradní tým (AAT - Air Advisory Team), jehož úkolem je výcvik, poradenství a výuka pilotů a pozemního personálu příslušníků vzdušných sil Afghánské národní armády na vrtulnících typu Mi-17.

Čeští vojáci také pracují v mezinárodních štábech na velitelstvích Resolute Support v Kábulu a Bagrámu. Strážní rota BAF (Bagram Air Field) je dislokována v afghánské provincii Parwan a jejím hlavním úkolem je ostraha bagrámské základny a eliminace nepřátelských aktivit. Jednotka je operačně podřízena americkému úkolovému uskupení.