Veslař Synek se pátým světovým titulem zařadil mezi legendy

Autor: Ivana Roháčková

Skifař Ondřej Synek se stal popáté mistrem světa. Nejlepší český veslař získal zlatou medaili na šampionátu v americké Sarasotě. Díky pátému titulu se rodák z Brandýsa nad Labem zařadil do elitní společnosti pětinásobných mistrů světa, ve které i jeho letitý soupeř Mahe Drysdale a skifařská legenda 70. a 80. let Petr-Michael Kolbe.

Veslař Synek se pátým světovým titulem zařadil mezi legendy

Na nové americké dráze na Floridě byl závodník pražské Dukly naprosto suverénní. Přemožitele nenašel ani v jednom ze svých čtyř vystoupení. V nedělním finále svou momentální nadvládu potvrdil. Druhého Kubánce Ángela Fourniera nechal za sebou téměř o tři sekundy.

„Byl to hodně těžký závod, ale projevily se zkušenosti. Napálil jsem to a jel. Nebylo na co čekat. Bylo jasné, že musím být v čele od začátku finále, ale také jsem věděl, že jsem tady v dobré formě,“ vyprávěl otec dvou dětí.

Svěřenec trenéra Milana Dolečka navázal na evropský titul, který vybojoval v květnu na domácí dráze v Račicích. Zároveň obhájil zlatou medaili z předloňského světového šampionátu ve francouzském Aiguebelette. Loni se MS kvůli olympiádě nejelo, český veslař v Riu vybojoval třetí příčku.

V neděli Ondra Synek v Sarasotě jednoznačně kraloval. Nejstarší z půltuctu finalistů se v páté dráze dostal do čela krátce po startu. Šikmý vítr mu zřejmě vyhovoval a na pětistovce si udržoval těsné vedení před Kubáncem. V polovině závodu se na chvíli v čele objevil Fournier, ale v dlouhém finiši Čechovi nikdo neodolal.

Na patnáctistovce měl víc než vteřinový náskok a do cíle dojížděl s desetimetrovým náskokem. O jeho mimořádném postavení svědčí skutečnost, že na MS startoval v patnáctém finále a získal čtrnáctou medaili na velkých soutěžích.

„Věděl jsem, že pokud se mě Fournier udrží a přivezu si ho do cíle, tak bych ho ve finiši měl udolat. A docela mě překvapilo, že jsem mu odjel už 500 metrů před cílem a posledních 250 metrů jsem si jel sám a v klidu,“ dodal Synek.


Světová vítězství veslaře Ondřeje Synka:
  • 2010 Mistrovství světa, Karapiro, skif, 1. místo
  • 2013 Mistrovství světa, Čchungdžu, skif, 1. místo
  • 2014 Mistrovství světa, Amsterdam, skif, 1. místo
  • 2015 Mistrovství světa, Aiguebelette-le-Lac, skif, 1. místo
  • 2017 Mistrovství světa, Sarasota, skif, 1. místo

Na šestý titul zatím nemyslí

Šťastný, ale unavený se vrátil dva dny po skončení mistrovství světa domů, na krku se mu houpala zlatá medaile a z tváře linul úsměv. Na šampionátu dosáhl toho, po čem toužil. Stal se popáté mistrem světa.

Na to, jestli by to mohl někdy překonat, v těchto dnech závodník pražské Dukly nemyslí, i když motivace mu nechybí. Teď ale přijde na řadu především odpočinek spojený s oslavou nadcházejících pětatřicetin. „Nepřemýšlím nad tím, že bych měl mít šest titulů, ale spíš nad tím, že chci být dál úspěšný a vyhrávat,“ prozradil Ondřej Synek.

Příští sezonu by se měl na vodu vrátit Novozélanďan Drysdale, s nímž byl Synek v kontaktu i během šampionátu. „Gratuloval mi a psal, že se bude muset vrátit, že moje vítězství vypadalo moc jednoduše. Všechno bere prestižně a určitě si nebude chtít nechat ujít bitvu o šestý titul,“ zmínil český veslař možný souboj na příštím MS v Plovdivu.

Zpáteční cesta z USA se veslařské výpravě pořádně protáhla.„Náročná byla i after party hned po závodě. Z toho jsem se ale oklepal. Jenže v Amsterodamu jsme se zasekli, protože nám zrušili let. A tak tam začala další party. Od neděle jsem spal jen čtyři hodiny…,“ krčil rameny nejlepší český veslař.

Teď ale nic dalšího neplánuje. „Chci se hlavně věnovat rodině, protože jsem byl v poslední době hodně pryč. Spíš tomu necháme volný průběh. Ono se ale pořád něco slaví,“ culil se zlatý skifař.