Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » V Žatci byl odhalen památník válečným letcům

V Žatci byl odhalen památník válečným letcům

15.9.2012 • Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a ministr obrany Alexandr Vondra dnes v Žatci – Podměstí společně odhalili nový památník věnovaný letcům, válečným hrdinům z Ústeckého kraje.

Město Žatec nebylo vybráno náhodou, je totiž historicky spjato s vojenským letectvím, neboť nedaleko mělo základnu československé a později krátce také české letectvo. Pomník vyrostl na místě, kde dříve stával tank sovětské armády a připomíná letce, kteří v letech 1939-1945 bojovali na západní i východní frontě.

„Památník byl na území našeho města vytvořen jako nový symbol vzpomínky a je zároveň poděkováním všem bývalým krajanům, jejichž statečnost přispěla k porážce nacismu,“ uvedla v úvodním projevu starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Památník, jenž symbolicky zakrýval vojenský padák, poté před zraky přítomných společně odhalili hejtmanka kraje Jana Vaňhová a ministr Alexandr Vondra, který nad ním převzal záštitu.

Podle ministra obrany zaslouží všichni, kteří se na jeho vzniku podíleli, velký dík. Připomněl také, že byl odhalen v roce stého výročí narození dvou velkých Františků našeho válečného nebe – Františka Chábery a Františka Fajtla. „Je to úplně něco jiného než ten tank, který zde stával. Tohle je skutečně o lidech, kteří se zasloužili o naši svobodu a pocházeli z této země,“ konstatoval Alexandr Vondra.

Nejvýraznějším prvkem pomníku, jehož autorem je architekt Jan Hančl, je vrtule a letopočet 1939 – 1945. Nechybí státní znak někdejšího Československa a letecké znaky britské RAF, sovětského a československého letectva. V kameni jsou vytesána jména takových legend, jakými byli například už zmínění generál František Fajtl nebo generál František Chábera. Jmenovány jsou ale i desítky dalších – celkem dvaapadesát – kteří se při každé bojové akci ve vzduchu musely vyrovnat s těmi nejdramatičtějšími situacemi.

Součástí pietního aktu bylo také položení věnců a květin, kterého se zúčastnila například delegace Sdružení čs. zahraničních letců, slovenských letců nebo Svazu letců ČR.

„Bylo to právě letectvo, které bojovalo plných šest válečných let. Děkuji těm, kteří přišli s myšlenkou vybudovat tento památník a také za to, že se jim tuto myšlenku podařilo realizovat. Do budoucnosti přeji nám všem, abychom už nikdy nemuseli odhalovat památníky jako ten dnešního dne,“ pozdravila přítomné Vlasta Šišková, čestná předsedkyně Sdružení čs. zahraničních letců. Na závěr hosté uctili památku hrdinů minutou ticha, ceremoniál uzavřela státní hymna.

V Renesanční sladovně v Masarykově ulici v Žatci se pak Alexandr Vondra zúčastnil křtu knihy „Bojovali za svobodu“, která vznikla u příležitosti odhalení památníku.

Československé letectvo provedlo za války více než 47 tisíc letů a nalétalo přes sto tisíc operačních hodin. Sestřelilo 313 nepřátelských letounů, pravděpodobně zničilo dalších 59 a poškodilo 126 letounů. Svrhlo jeden a čtvrt milionu kilogramů pum, napadlo 33 ponorek a 6 nepřátelských lodí. Celkové ztráty čs. letectva za války byly 511 důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků.

Průměrné hodnocení (6 hlasů): 3.67, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Alexandr Vondra a Jana Vaňhová společně odhalují pomník Alexandr Vondra a Jana Vaňhová společně odhalují pomník Alexandr Vondra a Jana Vaňhová…
  • K pomníku položila věnec také starostka Žatce Zdeňka Hamousová K pomníku položila věnec také starostka Žatce Zdeňka Hamousová K pomníku položila věnec také…
  • Čestní hosté ceremoniálu Čestní hosté ceremoniálu Čestní hosté ceremoniálu
  • Autorem památníku je architekt Jan Hančl Autorem památníku je architekt Jan Hančl Autorem památníku je architekt…
  • Mezi hosty nechyběli zástupci veteránských organizací ani zástupci např. slovenského letectva Mezi hosty nechyběli zástupci veteránských organizací ani zástupci např. slovenského letectva Mezi hosty nechyběli zástupci…
  • Ministr obrany Alexandr Vondra Ministr obrany Alexandr Vondra Ministr obrany Alexandr Vondra
  • Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová Hejtmanka Ústeckého kraje Jana…
  • Ministr obrany se zdraví s Vlastou Šiškovou Ministr obrany se zdraví s Vlastou Šiškovou Ministr obrany se zdraví s Vlastou…
  • Křest knihy "Bojovali za svobodu" Křest knihy "Bojovali za svobodu" Křest knihy "Bojovali za svobodu"


Památník válečným letcům
Autor: Jiří Hokův

Autor: (oha)