V Terezíně vzpomněli na oběti nacistické perzekuce

Autor: Miroslav Šindelář

Dnes na Národním hřbitově před terezínskou Malou pevností představitelé státu a zahraniční diplomaté uctili památku těch, kteří se stali obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace.

Tradiční památce obětí Terezínské tryzny se za resort obrany poklonila náměstkyně pro řízení sekce právní Ministerstva obrany Alena Netolická a zástupce náčelníka Generálního štábu, inspektor Armády České republiky generálmajor Jaroslav Kocián. Nechyběli ani čelní představitelé státu, například předseda vlády Bohuslav Sobotka, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ani diplomaté ze zastupitelských úřadů akreditovaní v České republice.

Vzdát úctu obětem fašistické zvůle přijely stovky lidí. Ke čtyřem pilonům smuteční hosté položili přes osmdesát věnců a smutečních kytic.

Po úvodním projevu ředitele Památníku Terezín Jana Munka vystoupil i předseda Českého svazu bojovníků za svobodu plukovník Jaroslav Vodička.

V Terezíně nebyly dobré hygienické podmínky

Terezínským ghettem prošlo v letech 1941 – 1945 sto padesát pět tisíc lidí, konce války se nedožila většina z nich. I přesto, že Terezín nebyl klasickým vyhlazovacím táborem, zde umírali lidé ve velkém, především kvůli špatným hygienickým a stravovacím podmínkám. Přímo v Terezíně zemřelo asi 35 tisíc lidí.

Před zahájením tryzny připomněl pietní akt na bývalém popravišti v Malé pevnosti Terezín neslavné výročí poslední a zároveň největší popravy, která se zde odehrála 2. května 1945.

Absurdní je, že ten den byl dobyt Berlín a porážka nacistů byla otázkou dní. Z příkazu pražského gestapa ale v té době přišlo o život 51 především mladých lidí.


• Koncentrační tábor Terezín tvořila věznice gestapa (od června 1940 v Malé pevnosti) a židovské ghetto (od listopadu 1941 v Hlavní pevnosti).

• V letech 1941 až 1945 zavlekli nacisté do terezínského ghetta na 155 tisíc Židů z celé Evropy. Téměř 117 tisíc z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti pak prošlo více než 32 tisíc mužů a žen. V pevnosti Terezín zahynulo 2 600 z nich, další tisíce pak v jiných nacistických táborech.

• Od roku 1947 tyto oběti připomíná Památník národního utrpení, později přejmenovaný na Památník Terezín, který uchovává a připomíná památku obětí vlády násilí v letech 2. světové války.