V Tel Avivu zemřel pilot Hugo Marom, izraelský veterán s českými kořeny

Autor: Lucie Růžková

V neděli ve věku 89 let zemřel pilot a letecký projektant Hugo Marom. Vojenský veterán, který se narodil v Brně a po druhé světové válce odešel do Izraele. Leteckou kariéru ukončil v říjnu 2015 na čáslavské základně, kde si sedl do kokpitu dvoumístného proudového letounu L-159.

V Tel Avivu zemřel pilot Hugo Marom, izraelský veterán s českými kořeny

„Málokdy v životě jsem měl takovou radost jako po příjezdu do Čáslavi. Začínal jsem v roce 1948 v Olomouci a mám takový dojem, že dneškem končím svou leteckou kariéru,“ řekl tehdy sedmaosmdesátiletý Hugo Marom.

„Na své rodiště nikdy nezapomněl a s létáním se symbolicky rozloučil v roce 2015 v Čáslavi. Čest jeho památce!,“ napsala na Twitteru ministryně obrany Karla Šlechtová.

Když v květnu 2010 s dalšími izraelskými veterány navštívil Ministerstvo obrany u příležitosti oslav 65. výročí ukončení 2. světové války, prohlásil, že na onen svět by si s sebou chtěl vzít vzpomínku na Prahu. „V Izraeli by nás takovým způsobem nepřijali,“ sdělil po dvouhodinovém rozhovoru, který měl původně trvat jen několik minut.

Wintonovo dítě

Hugo Marom, původním jménem Hugo Meisl, se narodil 9. října 1928 Brně. Jako jedno z Wintonových dětí v červenci 1939 odcestoval do Anglie, kde se v rámci přebranecké přípravy stal členem Air Training Corps. Po válce se vrátil do Brna, kde odmaturoval a přihlásil se na výcvik izraelského letectva v Olomouci.

Do své nové vlasti odešel v roce 1949, kde se jako stíhací pilot účastnil izraelsko-arabských válek. Poté byl vyslán na letecký výcvik do Anglie a v roce 1952 se stal velitelem pilotní školy Kfar Sirkin. O rok později byl pověřen sestavením 110. letky nočních stíhačů.

Ještě před svým odchodem do civilu na konci padesátých let vedl vývoj střediska Israel Aircraft Industries. Poté založil firmu na stavbu a projektování letišť. Obdržel také několik ocenění, mimo jiné za šíření dobrého jména České republiky ve světě.