V Plzni začaly Slavnosti svobody. Už pojedenadvacáté

Autor: Kateřina Lang

Poprvé se konaly v roce 1990 a od té doby jim každoročně patří první květnové dny. Lidé z celého světa přijíždějí, aby společně se svými rodinami, obyvateli města a americkými veterány uctili památku na den, kdy se Plzeň znovu stala svobodnou.

„Letos je jedná už o 66. výročí, tentokrát budeme slavit v trochu skromnější podobě. To nejlepší ale zůstává. K vidění jsou po Plzni historické kempy, vojenská technika a nebude chybět ani slavná kolona aut, jedoucí po plzeňské Klatovské třídě. Připraveno je přes sto dobových vozidel,“ řekla tisková mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňka Kubalová

Letošní slavnosti potrvají až do neděle 8. května a každého, kdo se přijde podívat, čeká bohatý kulturní program. Během pátečního dne začala najíždět vojenská historická technika do pobřežní ulice, Proluky a Smetanových sadů.

Tady je k vidění Camp z roku 1945, a dobová technika. Vojenští historičtí nadšenci zde předvádí tehdejší výzbroj i výstroj české a americké armády. „Dobová ulice z roku 1945 je projekt, který jsme připravili speciálně pro slavnosti svobody. Celou jednu část Křižíkových sadů jsme přestavěli do tehdejší podoby. Takový koníček není vůbec jednoduchá záležitost, většinu artefaktů sháníme po internetu,“ prozradil jeden z účastníků Petr Tolar.

„Díky Ameriko“

U slavného plzeňského pomníku „ Díky Ameriko“ se konal tradiční pietní akt, na který se sjeli hlavní představitelé města, resortu armády a američtí veteráni. „Je mi velkou ctí, že se zde po roce opět scházíme. Nikdy totiž nesmíme zapomenout na hrdinství, které členové americké armády před šedesáti šesti lety prokázali. Jsem rád, že zde mohu nahlas a svobodně říct „díky, Ameriko,“ poděkoval primátor města Plzně Martin Baxa

Za resort obrany se pietního aktu zúčastnit brigádní generál Miroslav Žižka a náměstek ministra obrany Rudolf Blažek. „Jsem velmi příjemně překvapen, kolik je tady Plzeňanů. Po tolika letech nejen, že nezapomínají, ale najdou si i čas oslavovat,“ řekl náměstek.

Trocha historie

V roce 1945, konkrétně 4. května, vydal generál Patton rozkaz zahájit útok na západní Čechy. Následně se 2. a 97. Infantry Divisions a 16. Armored Division vydaly směrem na Plzeň. V ulicích se americké tanky objevily 6. května 1945 kolem 8. hodiny ranní, kde je vítali nadšení obyvatelé.