V Náměšti nad Oslavou byla slavnostně zahájena výstava Ten druhý život

Autor: Štěpánka Tříletá

Průlet vrtulníků, exhibiční vystoupení Čestné stráže AČR, státní hymna v podání dětského pěveckého souboru a především fotografie zachycující vojenský i civilní život v zahraničních operacích. To vše bylo dnes k vidění v prostorech státního zámku Náměšť nad Oslavou u příležitosti slavnostního zahájení výstavy Ten druhý život.

V Náměšti nad Oslavou byla slavnostně zahájena výstava Ten druhý život

Jedná se o putovní výstavu fotografií, které zachycují každodenní život vojáků v zahraničních misích. Snímky zahrnují kromě plnění služebních povinností také volný čas, který někteří z nich tráví za objektivem fotoaparátů. A veřejnost si tyto obrázky může prohlédnout v obřadní síni zámku Náměšť nad Oslavou až do 30. května 2018. Je určena široké veřejnosti a je zdarma.

Dnešního slavnostního zahájení výstavy s názvem Ten druhý život se kromě příslušníků Armády České republiky zúčastnili rovněž starostové měst a obcí regionu Náměšťsko. Přítomni byli rovněž autoři snímků z 22. základny vrtulníkového letectva kapitán Jan Czvalinga a praporčík Josef Spurný.

Výstavu zahájil velitel 22. základny vrtulníkového letectva Biskajská plukovník Petr Čepelka, který všem přítomným poděkoval za podporu a rovněž poděkoval nejen autorům, ale všem vojákům, kteří plní úkoly v zahraničních operacích.

„Fotografie jsou obrazem jejich autorů, kteří se prostřednictvím nich snaží seznámit širokou veřejnost s pocity, které každodenně prožívají daleko od svých domovů,“ shrnul výstavu plukovník Čepelka. Přitom také vyzval vojáky, aby naplno využili čas strávený se svými blízkými, se svými dětmi doma v České republice, protože v zahraničí možnost osobního kontaktu již nemají.

Zachycuje i prostředí a obyvatele dané země

Základní myšlenkou výstavy Ten druhý život je přiblížit návštěvníkům činnost novodobých válečných veteránů a poslání Armády ČR v zahraničních operacích. V tomto případě se fotografové zaměřili zejména na prostředí, zvyky a obyvatele konkrétní země, ve které čeští vojáci po dobu svého působení žijí, ale také například na vzácné chvíle odpočinku, které tráví ve specifickém světě vojenských základen. Výstava je omezena na mise v Kosovu, Afghánistánu, Iráku a Mali, neboť jde o nejaktuálnější zahraniční zapojení Armády ČR.

Expozice už letos byla k vidění např. ve Vyškově, Brně, Praze, Terezíně. Zavítá také do Českých Budějovic, Ostravy, Olomouce a dalších měst České republiky.

Výstavu připomíná samostatná kniha s názvem Ten druhý život, která obsahuje příběhy, rozhovory a je doplněna fotografiemi z novodobých zahraničních misí. Kniha byla symbolicky pokřtěna 11. listopadu 2017 u příležitosti Dne válečných veteránů.