V Brně vzniklo centrum, které pomáhá veteránům s návratem do běžného života

Autor: Viktor Sliva, Univerzita obrany

Komunitní centrum pro válečné veterány, první zařízení svého druhu u nás, otevřel ve čtvrtek 24. listopadu v prostorách vojenské ubytovny v Dobrovského ulici v Brně ministr obrany Martin Stropnický. Do centra budou moci chodit vojáci pro podporu v těžkých situacích, odborníci jim zde nabídnou psychologickou a sociální pomoc a místo bude také sloužit ke společenskému setkávání veteránů a jejich rodin.

Ministr Martin Stropnický s válečnými veterány

Ministr Martin Stropnický s válečnými veterány

„Je to to nejmenší, co můžeme udělat pro stovky a tisíce statečných lidí, kteří věnovali svoje životy těm nejvyšším hodnotám, obraně naší vlasti,“ připomněl Martin Stropnický péči, kterou se od svého nástupu na ministerský post snaží věnovat právě válečným veteránům. Těch, kteří se zúčastnili bojů v druhé světové válce, v současnosti žije asi sedm set, dalších 13 tisíc je veteránů novodobých, mezi nimi téměř tisícovka žen.

Slavnostního otevření centra se spolu s ministrem obrany zúčastnili také jeho náměstkyně Alena Netolická, místopředseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Bohuslav Chalupa, brněnský primátor Petr Vokřál, rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl a řada veteránů, mezi nimi i účastník bitvy o Británii brigádní generál ve výslužbě Emil Boček.

Komunitní centrum funguje při brněnské Vojenské nemocnici, která již od ledna tohoto roku provozuje psychiatrický stacionář, praktikující individuální i skupinovou terapii. Poskytuje rovněž konsiliární a poradenskou činnost včetně řešení osobních a rodinných problémů. Úsilí v péči o vojenské veterány ocenil ministr obrany, když během slavnostního otevření centra udělil řediteli Vojenské nemocnice plukovníkovi Antonínu Vodákovi Záslužný kříž třetího stupně.

Centrum tvoří několik místností, určených pro školení a společenské setkávání, které jsou doplněny zázemím pro administrativu a prostory pro psychology. Jde o pilotní projekt, na který hodlá ministerstvo obrany v budoucnu navázat v dalších městech a posádkách. Celkové náklady na zřízení centra přesáhly osm milionů korun. Ministr Stropnický v této souvislosti poděkoval těm, kteří pomohli ministerstvu nést tíži nákladů, ať už šlo o organizátory aukce fotografií z výstavy Ten druhý život, jež vynesla téměř milion korun, či dražby dresů, v nichž hráči hokejové Komety Brno nastoupili na počátku letošního roku k zápasům pod širým nebem.