Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Univerzita obrany si připomněla přistoupení k NATO

Univerzita obrany si připomněla přistoupení k NATO

10.3.2017 • V aule Univerzity obrany se ve čtvrtek odpoledne konalo slavnostní shromáždění k 18. výročí přistoupení České republiky k Severoatlantické alianci. Spolu s příslušníky a civilními zaměstnanci UO se shromáždění zúčastnili také náměstek primátora města Brna Jaroslav Kacer a vedoucí Kanceláře metropolitní spolupráce a marketingu MMB Marie Zezůlková.

Účastníci slavnostního shromáždění
Účastníci slavnostního shromáždění

Hlavním bodem programu shromáždění byl projev rektora-velitele UO brigádního generála Bohuslava Přikryla. Ten připomněl, že důvodem přizvání České republiky, Maďarska a Polska do Organizace Severoatlantické smlouvy v roce 1999 nebyla kvalita ozbrojených sil uvedených zemí, ale skutečnost, že NATO jako vojensko-politická aliance upřednostnila v tehdejší době geopolitické hledisko. Zkvalitnění úrovně ozbrojených sil pak bylo úkolem, jehož řešení mělo následně proběhnout a kontinuálně probíhá dodnes. „Na tuto půjčku bezpečnostních garancí jsme v minulosti poněkud pozapomněli a dnes je nám o to víc a právem připomínána,“ uvedl generál Přikryl.

Rektor-velitel UO však připomněl také opačnou stranu našeho členství v alianci, jejímž nejviditelnějším projevem je účast na širokém spektru mnohonárodních mírových, záchranných i humanitárních operací pod hlavičkou NATO, OSN i Evropské unie, dále aktivní a stále širší participace na činnosti řídicích a velitelských orgánů Severoatlantické aliance v zahraničí, především pak zvolení bývalého náčelníka Generálního štábu AČR, armádního generála Petra Pavla, do čela Vojenského výboru NATO před dvěma roky.

Změny v průběhu osmnáctiletého členství České republiky a působení Armády ČR v rámci Severoatlantické aliance se pozitivně odrazily ve zvýšené kvalitě vykonávaných činností a v účelné profilaci ozbrojených sil. Na zvýšení úrovně armády a kvality jejího personálu, etického rozměru myšlení a vzorců chování příslušníků ozbrojených sil a v neposlední řadě i na jejich mentalitu v příštích letech bude mít vliv i Univerzita obrany.

„Jsem přesvědčen, že naše státní vojenská vysoká škola jako jediný nositel akreditovaného vojenského vysokoškolského vzdělávání personálu armády a klíčová instituce podílející se na vojensko-odborné a vojensko-humanitní profilaci příslušníků ozbrojených sil, splní se ctí svoje úkoly,“ uvedl brigádní generál Bohuslav Přikryl na závěr svého vystoupení.

Průměrné hodnocení (6 hlasů): 3.67, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Projev rektora-velitele UO brigádního generála Bohuslava Přikryla Projev rektora-velitele UO brigádního generála Bohuslava Přikryla Projev rektora-velitele UO…
  • Účastníci slavnostního shromáždění Účastníci slavnostního shromáždění Účastníci slavnostního…
  • Projev rektora-velitele UO brigádního generála Bohuslava Přikryla Projev rektora-velitele UO brigádního generála Bohuslava Přikryla Projev rektora-velitele UO…

Autor: Viktor Sliva