Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Unikátní Atom muzeum Javor 51 se otevře veřejnosti

Unikátní Atom muzeum Javor 51 se otevře veřejnosti

6.8.2013 • Ve vojenském újezdu Brdy asi kilometr od silnice mezi obcemi Míšov a Borovno se nachází vojenský bunkr Javor 51. Podzemní pevnost se během uplynulých dvanácti měsíců změnila v muzeum díky skupině nadšenců z Nadace Železná opona, která bunkr získala do zápůjčky od ministerstva obrany. Slavnostní otevření Atom muzea Javor 51 se uskuteční 17. srpna.

Na území republiky byly pouze tři takovéto podzemní objekty – u Míšova v Brdech, v Bělé pod Bezdězem a u Bíliny na Teplicku. Zatímco poslední dva předalo ministerstvo obrany ministerstvu vnitra, areál v Brdech zůstal jako jediný ve správě resortu obrany a zůstal součástí vojenského újezdu. Jako jediný se navíc dochoval bez jakýchkoliv úprav.

Bunkr vybudovaly tehdejší Vojenské stavby na základě smlouvy mezi ČSSR a SSSR o skladech speciální munice z roku 1965. Sovětská armáda ho převzala po stavebním dokončení v roce 1968 a do přísně střeženého areálu se poté po dvě desetiletí nikdo jiný nedostal.

Armáda dodnes nemá potvrzeno, zda tu Rusové doopravdy měli jaderné zbraně. „Ministerstvo obrany nedisponuje žádnou dokumentací, na základě které by bylo možné tuto informaci potvrdit,“ sdělil Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Sovětská vojska opustila objekt v Míšově 4. července 1990.

„Dodnes se vedou diskuse o tom, jestli tady jaderná munice skutečně byla nebo ne. Ale pokládáme to za jisté. Zařízení, které se tu zachovalo, je opotřebované. Našli jsme tu rovněž speciální plomby, zvláštní nářadí i zbytky dokumentace,“ uvádí Václav Vítovec.

Po odchodu Sovětské armády byl bunkr dlouhá léta opuštěný. Využit byl pouze dvakrát. Po rozpadu Československa tu skončila neplatná federální měna a o jedenáct let později si podzemní objekt na téměř tři roky pronajal Lidový spolek péče o německé válečné hroby. Ten sem dočasně uložil ostatky čtyř tisíc německých vojáků, kteří padli na našem území za druhé světové války.

Zpřístupnit bunkr veřejnosti napadlo Václava Vítovce, předsedu Nadace Železná opona, která v roce 2011 otevřela Muzeum železné opony v budově bývalé rozvadovské celnice.

Celý objekt je nejen dokladem historické doby, ale také zachovalý technický unikát. Betonová stavba měla vlastní studnu s rozvodem vody, rezervní dieselelektrický agregát poháněný šestiválcovým motorem Škoda, systémy filtrace i úplného odsátí vzduchu, rozvod helia, stlačeného vzduchu a odvod odpadových produktů.

Objekt bunkru-muzea se nalézá ve vojenském prostoru, a proto vstup pro návštěvníky stále podléhá jistému režimu. Areál budou moci zájemci navštívit od 17. srpna 2013 do 1. října 2013, vždy v sobotu. Zajištěny budou dvě prohlídky s průvodcem, vždy v 11.00 hodin a 15.00 hodin, a to pro skupiny maximálně 25 osob. Zájemci se navíc musí předem zaregistrovat na webových stránkách muzea www.atommuzeum.cz , atommuzeum@hotelvedvore.cz nebo na telefonních číslech 605 292 461, 777 828 112.

Slavnostní otevření Atom Muzea Javor 51 se pro pozvané hosty skuteční v sobotu 17. srpna 2013 od 11.00 do 16.00 hodin.

Průměrné hodnocení (16 hlasů): 3.81, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie

Autor: Magda Dvořáková