Tvrzení serveru e15.cz o prodeji letounů L-159 jsou nesmyslná

Autor: Jan Pejšek, tiskový mluvčí MO

V článku Vadima Fojtíka, který byl dnes odpoledne zveřejněn na serveru e15.cz pod názvem „Stropnického liknavost komplikuje prodej stíhaček L-159 Američanům“, je celá řada nepravdivých a zavádějících informací.

Vláda sice prodej letounů společnosti Draken v prosinci loňského roku schválila, ovšem s jinými parametry, než jsou aktuální. Proto muselo nové vedení resortu obrany pokračovat ve vyjednávání o podrobnostech kontraktu. Zejména se změnil počet letounů a využitelnost opce na odkup dalších. Platí, že v první fázi půjde o 14 strojů a následně bude právo opce nikoliv na americké straně, ale na české. Tato změna umožňuje MO ČR jednat i s iráckou stranou a pokusit se tak uplatnit všechny nepotřebné letouny. Navíc se v průběhu vyjednávání s firmou Draken podařilo dosáhnout lepších podmínek prodeje bitevníků.

Nikdy nebylo v plánu, že by Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu přímo se společností Draken. To ani legislativa neumožňuje. Resort musí letouny prodat přes prostředníka, tudíž podepíše smlouvu s firmou Aero Vodochody, na které bude uzavření kontraktu s americkou stranou. Je tudíž naprosto nesmyslné tvrdit, že zástupci firmy Draken přijeli do Prahy, aby zde zítra podepsali smlouvu. Ano, přijeli do ČR, ale na předem plánovaný výcvik ve Vodochodech.

Smlouva mezi Ministerstvem obrany a společností Aero Vodochody je připravena. Nyní projde připomínkovým řízením a následně ji projedná vláda. Pokud vše půjde podle plánu, kontrakt by mohl být podepsán v létě tohoto roku. S tímto postupem jsou všechny zúčastněné strany srozuměny.