Třicítka sportovců z ASC Dukla bude vlast reprezentovat na hrách v Pchjongčchangu

Autor: Ivana Roháčková

Největší sportovní svátek letošního roku, XXXIII. zimní olympijské hry (ZOH 2018), se chystají ke slavnostnímu startu. Boj o 102 sad medailí v jihokorejském Pchjongčchangu vypukne už v pátek 9. února a potrvá šestnáct dnů. Sportovci budou závodit v 15 sportech a 102 disciplínách. Město Pchjongčchang je po japonském Sapporu v roce 1972 a Naganu 1998 třetím asijským dějištěm zimních olympijských her. Českou republiku bude reprezentovat 93 olympioniků, z toho je 29 plus jeden náhradník z ASC DUKLA.

Naprosto jasně zvítězila snowboardcrossařka Eva Samková ve volbě sportovců o vlajkonoše české výpravy pro slavnostní zahájení ZOH 2018. Olympijskou vítězku ze Soči vybraly tři čtvrtiny olympioniků, celkem 62, kteří se do volby zapojili.

„Fakt jo? Ježíšmarjá, ježíš, děkuju moc. Děkuju všem našim sportovcům, kteří pro mě hlasovali,” reagovala překvapená Samková na výsledek volby. „Měla jsem tajné zprávy od skokanů, že mi dali hlasy, takže skokani, díky!,“ vyjadřovala vděk Samková. Jako vlajkonoška na zahájení zimních olympijských her naváže na sjezdařku Šárku Záhrobskou ze Soči 2014, hokejistu Jaromíra Jágra z Vancouveru 2010 a rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou z Turína 2006.

V předprogramu kvalifikace skoku na lyžích

Již dnes od 13.30 hodin, tedy den před oficiálním zahájením, se uskuteční kvalifikační individuální závod ve skoku na lyžích na středním můstku. Na první olympijský závod nastoupí v nových helmách v barvách čepice Raškovka i čeští skokani Vojtěch Štursa, Lukáš Hlava, Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek a Roman Koudelka.

Přilba je modrá, uprostřed je silný bílý pruh a nad ním tenčí červený. Podobně jako čepice Raškovka, v níž skokan Raška před 50 lety na olympiádě v Grenoblu získal pro Česko historicky první zlato ze zimní olympiády.

„Čepice se povedla, od helmy jsem čekal trochu víc. Škoda, že na ní není třeba český lev,“ hodnotil Roman Koudelka. Vojtěcha Štursu mrzelo, že si na část helmy nemohl dát vlastní návrh. „Design je malinko jiný, než jsem čekal. Důležitá je spíš vzpomínka na člověka, který na můstku dokázal velké věci,“ říkal Lukáš Hlava, kterého Raška ještě v juniorech trénoval.

Do Koreje sportovce z ASC Dukla doprovází 19 trenérů, 9 servismanů a 6 fyzioterapeutů.