Třetí skupina afghánských pilotů vrtulníků završila základní výcvik v Hradci Králové

Autor: Michal Jágrik

V prostorách Centra leteckého výcviku LOM PRAHA v Pardubicích se ve středu 27. září uskutečnilo slavnostní předání certifikátu 22 pilotům Afghánského letectva.

Třetí skupina afghánských pilotů vrtulníků završila základní výcvik

Ti díky programu financovanému vládou USA získali po patnáctiměsíčním základním výcviku v České republice oprávnění pilotovat malé vrtulníky. Poblahopřát ke zdárnému ukončení studia přišla pilotům řada hostů, mezi nimi nechyběl náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, velvyslanec Afghánské islámské republiky Sayed Mossadeq Kahlili, americká Chargé d´Affaires madam Kelly Adams – Smith nebo generálmajor Neil Thurgood z armády Spojených států amerických.

Přípravu pilotů organizovala společnost LOM PRAHA TRADE a.s, dceřiná společnost státního podniku LOM PRAHA, a to společně s americkou firmou Raytheon na letišti v Hradci Králové. Kromě 240 hodin teorie a praktického výcviku, z čehož padesát hodin bylo na simulátorech, museli piloti zvládnout vše, co budou potřebovat při obsluze letecké techniky. Výcvik se uskutečnil na vrtulnících MD 500, na kterých budou tito piloti létat doma v Afghanistánu.

Všichni piloti si pochvalovali především individuální přístup instruktorů při létání a celkově vřelé přijetí, jaké se jim v naší vlasti dostalo.