Tiskové prohlášení místopředsedy vlády a ministra obrany Martina Bartáka ke kauze nákupu obrněných transportérů Pandur

Důrazně se ohrazuji proti spekulacím v MF DNES (18. 2. 2010) týkajícím se mé osoby v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur. Zveřejněné informace o mé údajné roli v této kauze považuji za naprosto absurdní, nesmyslné a lživé.

Zdůrazňuji, že bývalé představitele Steyru Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika neznám, nikdy jsem s nimi nejednal a nikdy jsem se s nimi nesetkal. Jejich tvrzení o mé roli při nákupu obrněných transportérů není založeno na jediném hodnověrném důkazu a společně s redaktorem Jankem Kroupou se pohybují v rovině pomluv a spekulací, které nemají reálný základ. Jejich interpretace zahájení druhé fáze jednání s firmou Steyr je lživá.

Otázky redaktora Janka Kroupy jsou návodné a manipulativní. Jediným náznakem skutečného korupčního jednání je vyjádření bývalého zaměstnance Steyru Herwiga Jedlaucnika, který v rozhovoru s Jankem Kroupou doslova říká: „Těch informací by mohlo být daleko více, můžete to vědět celé. Ale to nedělám za kafe.“ Tím se potvrzuje, že tento člověk očekával za svoje informace o údajné korupci finanční odměnu.

V této souvislosti je nutné zdůraznit, že pánové Habitzl a Jedlaucnik se nerozešli s firmou Steyr v dobrém a jejich jednání může být osobně a finančně motiváno. Je otázkou, proč se redaktor Kroupa obrátil právě na tyto osoby, jejich konání nese znaky podjatosti a účelovosti.
Celou záležitost považuji za účelovou a diskreditační politickou hru. Není náhoda, že se tato kauza objevuje v předvolebním období.

místopředseda vlády a ministr obrany MUDr. Martin Barták


Zároveň přikládáme tiskové zprávy: