Tip na prázdninový výlet: Military muzeum u Kyjova

Autor: Miroslava Pašková

Ministerstvo obrany provozuje tři muzea, a sice na pražském Žižkově, v areálu letiště Kbely a v Lešanech u Týnce nad Sázavou. Kromě toho ale existují desítky menších muzeí, která provozují nadšenci a fanoušci vojenství. Military muzeum generála Sergěje Jana Ingra v obci Vlkoš patří rozhodně k těm, jejichž návštěvou člověk neprohloupí. Ostatně to platí i pro akce, kterým velí ředitel muzea Petr Něnička.

Muzeum oficiálně provozuje občanské sdružení Krušpánek, které v malé obci Vlkoš stojí za organizací prakticky všech společenských aktivit, a to včetně Vlkošských dnů vojenských tradic, které každoročně přilákají několik tisíc návštěvníků. Letos se na nich poprvé prezentovalo i ministerstvo obrany, a sice s projekty evidence válečných hrobů a Legie 100, který přijel osobně představit náměstek ministra pro personalistiku Michael Hrbata.

Návštěvníky projekty zaujaly, a proto nechyběly ani 5. července na zámečku Pohansko u Břeclavi, kde spojilo Military muzeum (www.militarymuzeum.cz) síly pro změnu s kluby vojenské historie z Břeclavi a dalších moravských měst. Bojová ukázka přenesla publikum do roku 1938, kdy v pohraničí sílil tlak sudetských Němců, jejichž Freicorps se střetávaly s armádou a četnictvem. Nechybělo přitom mnoho a akce se vůbec nemusela uskutečnit: „Nebýt pomoci Military muzea, která přišla za pět minut dvanáct, akci bychom bývali odvolali, protože z organizačního týmu odstoupil člověk, který měl zajistit nezbytné finance“, prozradil předseda KVH Břeclav Petr Holobrádek.

Asi není třeba vyčíslovat, jak drahým koníčkem propagace vojenské historie je. Stovky a možná tisíce exponátů v Military muzeu hledal a postupně nakupoval Petr Něnička několik let a údajně jako alternativu za ukládání peněz do stavebního a penzijního spoření. Návratnosti investice se ale zarytě brání a ani v muzeu, ani na pořádaných akcích, nevybírá vstupné, „jelikož vlastenectví se nedá dělat za peníze.“

A právě vlastenectvím je muzeum doslova prostoupeno. Kromě armádního generála Sergěje Jana Ingra se věnuje ještě dalším třem českým vojákům, které pojí působení v britské RAF. Jejich osobní příběhy dodávají hlubší rozměr obrovskému množství exponátů výstroje a výzbroje z 2. světové války. V muzeu ovšem nechybí ani expozice věnovaná současným zahraničním misím české armády. Kromě toho je v muzeu ukryta také knihovna, prodejna suvenýrů a dokonce je zde i malý kinosál, kde Petr Něnička promítá válečné dokumenty.

Nyní v červenci je muzeum otevřeno od neděle do středy, vždy od 10 do 15 hodin. Návštěvu lze ovšem domluvit i individuálně. Zasvěcený výklad Petra Něničky je samozřejmostí, stejně tak i možnost vystavené exponáty si osahat a vyzkoušet.