Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Studenti vojenské školy si vyměňovali zkušenosti s maďarskými vrstevníky

Studenti vojenské školy si vyměňovali zkušenosti s maďarskými vrstevníky

4.10.2017 • Čtyři vojáci a 24 žáků Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové se v minulém týdnu zúčastnilo výměnného pobytu na Vojenské střední škole Károlye Kratochvíla v maďarském Debrecínu. Vrcholem návštěvy, v rámci které nechyběla prohlídka historických pamětihodností, bylo přijetí na tamním ministerstvu obrany.

 Přijetí na Ministerstvu obrany
Přijetí na Ministerstvu obrany

Studenty na ministerstvu přišel pozdravit plukovník Papp, ředitel odboru koordinace společenských vztahů, který několikrát zdůraznil, že ho těší mezinárodní spolupráce vojenských škol. V Debrecínu se žáci také blíže seznámili s místními studenty a zapojili se mimo jiné i do života školy. Společných aktivit tak bylo mnoho. Zahrnovaly jak prohlídku areálu školy, sportovní aktivity, tak i soutěž ve střelbě ze vzduchové pušky.

Za zmínku stojí návštěva 5. brigády Istvána Bocskayho, kde studenty přijal zástupce velitele brigády, a beseda s velitelem 25. průzkumného praporu se statickou ukázkou techniky a výzbroje, kterou brigáda maďarské armády používá.

Pietní akt za padlé vojáky

Nezapomenutelným zážitkem byla pro mnohé i návštěva místního vojenského hřbitova, kde je pochována řada českých vojáků, kteří padli ve válce. Při této příležitosti se zde uskutečnil pietní akt a čeští studenti za pomoci maďarských přátel zrenovovali hroby a náhrobky padlých.

„Žákům týdenní pobyt pomohl ke zdokonalení jejich anglického jazyka. Pro školu to pak znamená výrazný dopad v prohloubení spolupráce obou škol a velmi mě těší, že budeme pokračovat na jaře příští roku, kdy naopak studenti a vojáci z Debrecínu přijedou do Moravské Třebové,“ konstatoval náčelník štábu podplukovník Viliam Beke.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • Společné foto - památník u Parlamentu Společné foto - památník u Parlamentu Společné foto - památník u…
 • Přijetí na Ministerstvu obrany Přijetí na Ministerstvu obrany Přijetí na Ministerstvu obrany
 • Prohlídka školy Prohlídka školy Prohlídka školy
 • Soutěž smíšených družstev Soutěž smíšených družstev Soutěž smíšených družstev
 • Společné foto po střelecké soutěži Společné foto po střelecké soutěži Společné foto po střelecké…
 • Společný pietní akt Společný pietní akt Společný pietní akt
 • Přijetí na radnici Přijetí na radnici Přijetí na radnici
 • Rozloučení žáků Rozloučení žáků Rozloučení žáků

Autor: Lucie Vašáková