Studenti při soutěži Europa Secura překonávali vodní překážky i skalní masívy

Autor: Petr Toman

Týden plný zvratů, nečekaných událostí a především získávání cenných zkušeností. To si v současné době zažívá 42 studentů z celé České republiky v rámci 11. ročníku celostátního finále soutěže Europa Secura. Ti, coby vyslanci zemí Evropské unie, byli vysláni na průzkumnou misi do politicky značně nestabilního státu Dormenistánu.

Diplomaté z Velké Británie, Polska či Švédska procházejí lesem, když se ozve výbuch a zoufalý křik muže. „Pomozte mi, můj strýček je zraněný. Pomozte. Rychle,“ vyvolává napětí převlečený vojenský policista a varuje studenty, že musí projít nebezpečnou zónou. „Tady je drát,“ zastavuje skupinu mladý diplomat. Křik a prosba o pomoc působí na skupinu. Chvilka nepozornosti se vymstí. Jeden z drátů odpaluje dýmovnici a jednu z imitačních výbušnin. I přes počátky paniky nakonec tým dojde ke zraněnému muži a svou znalostí první pomoci ho zachrání. Pyrotechnická nebezpečí, to je jen jedno z mnohých stanovišť, na které studenti na své cestě mimo základnu narazí.

„Vojáci využívají svých znalostí ze zahraničních operací, aby poučili studenty o řešení problémů, jež mohou nastat. Předtím, než soutěžící finálového kola vyrazili do terénu, museli projít náročnou přípravou. Mezi jejich nové znalosti se tak zařadilo překonávání vodních překážek, zdolávání skalních masívů či první pomoci,“ přiblížila týden v Brdech majorka Miroslava Štenclová z Velitelství pozemních sil AČR

Do finále postoupilo 14 týmů

Projekt Europa Secura je určen pro studenty středních škol, organizuje ho Institut pro evropskou politiku Europeum společně s Ministerstvem obrany ČR, Armádou České republiky a dalšími subjekty. „Aby se soutěžící dostal do finále a tedy do CHKO Brdy a výcvikového zařízení Valdek, musí prokázat své znalosti v oblastech EU, NATO a dalších diplomatických organizacích. Celkem postoupilo sítem 14 týmů, tedy 42 studentů z celé České republiky,“ uvedl vedoucí projektu Europa Secura Martin Vokálek. A motivace je veliká, nejlepší tři týmy vyrazí na výlet do Bruselu.

„Jsem velice překvapená. Očekávání ohledně finále této soutěže rozhodně splnilo. Jsem moc ráda, že jsem tady. Zažila jsem tu mnoho zážitků a několik dokonce nezapomenutelných,“ popsala své pocity Marie Vestenická z Gymnázia Příbram. A podobně o misi v Dormenistánu mluvil i její parťák z týmu Dominik Frumár z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové: „Člověk musí často rychle reagovat a jednat, a to v situaci, kdy to vůbec nečeká,“ dodal Frumár.

Finále soutěže Europa Secura

Autor: J. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...